• Wcześniejsze zakończenie robót na jezdniach głównych pozwoliło na otwarcie obwodnicy Sianowa
  • Do tej pory na wąskiej DK6 w mieście dochodziło do zatorów
  • Na tym odcinku drogi ekspresowej S6 są dwa mosty i trzy wiadukty

Droga ekspresowa S6 – estakada zamiast wiaduktu

Obwodnicę Koszalina i Sianowa częściowo oddano do ruchu w 2019 r. wraz z odcinkiem S6 Goleniów–Koszalin. Ze względu na złożone warunki gruntowo-wodne zmieniono projekt drogi. Zamiast wiaduktu, nad linią kolejową Koszalin–Gdańsk powstanie estakada o długości niemal 800 m. Budowa tego pierwszego obiektu była niemożliwa ze względu na występowanie napiętych zwierciadeł wód gruntowych z kilkoma poziomami wodonośnymi.

Prace na drodze ekspresowej S6 na północ od Sianowa zostały w znaczącym stopniu zrealizowane przez poprzedniego wykonawcę. Umożliwiło to wcześniejsze zakończenie robót na jezdniach głównych. Na otwarcie obwodnicy kierowcom pozwoliło oddanie do użytku węzła Sianów Zachód w rejonie Gorzebądza (było to oddzielne zadanie).


Koniec zatorów na DK6 w Sianowie

Dotychczas DK6 prowadziła przez środek starówki w Sianowie wąską ul. Armii Polskiej. Były tam ciasne zakręty pod kątem niemal 90 stopni i liczne skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych. Tworzyły się zatory, problemy w ruchu lokalnym. Hałas i spaliny były uciążliwe dla mieszkańców. Otwarcie obwodnicy wyprowadzi ruch tranzytowy z Sianowa.

Mosty, wiadukty, wzmocnienie podłoża

Cała obwodnica Koszalina i Sianowa jest dwujezdniową drogą ekspresową (po dwa pasy ruchu). Na drodze obwodowej Sianowa znajdują się dwa węzły – Sianów Zachód łączący S6 z DW203 i obecną DK6 oraz Sianów Wschód wybudowany w ramach pierwotnego kontraktu na budowę obwodnicy Koszalina i Sianowa, który częściowo działa od 2019 r. Na drodze omijającej Sianów są dwa mosty, a także dwa wiadukty nad obwodnicą i jeden w ciągu drogi ekspresowej S6 nad drogą lokalną. W ramach wzmacniania podłoża wykonano kolumny przemieszczeniowe o łącznej długości prawie 38,12 km.

Droga ekspresowa S6 – otwarcie obwodnicy Koszalina w 2024 r.

Między węzłami Sianów Zachód i Koszalin Wschód (4,3 km) trwają prace budowlane. W budowie jest estakada (800 m) wykonywana dwiema metodami – nawisową i nasuwania podłużnego. Nasuwanie dobiega końca. Powstają wiadukty nad obwodnicą w rejonie Skwierzynka i w ciągu drogi ekspresowej. W rejonie węzła Koszalin Wschód trwają roboty przy nasypie z lekkiego kruszywa (keramzytu). Cały ten fragment zostanie oddany do użytku w II kwartale 2024 r.

Budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa jest dofinansowania kwotą 370,8 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S14 – Łódź ma już pełną obwodnicę