Most kolejowy przez San w Przemyślu powstaje między zabytkowymi przęsłami przeprawy, która powstała w XIX w. Nitkę zachodnią przesunięto, by postawić nowy obiekt. Oddano już do użytku jeden jej tor.
Most kolejowy nad Sanem w Przemyślu. Fot. Tomasz Warszewski/PKP PLK
Budowa liczącego prawie 200 m sześcioprzęsłowego mostu pochłonie około 67 mln zł netto. Na przeprawie będą dwa tory linii kolejowej nr 91 Kraków–Medyka. Przeprawa kształtem nawiązuje do zabytkowych konstrukcji.
Przed oddaniem toru nr 1 wykonano próby obciążeniowe. Sprawdzono wytrzymałość konstrukcji na obciążenia statyczne i dynamiczne. Do tych pierwszych użyto m.in. składu trzech połączonych lokomotyw spalinowych o łącznej masie 360 ton. Badanie efektów dynamicznych pracy ustroju nośnego mostu wykonano za pomocą jednej lokomotywy.
Fot. Tomasz Warszewski/PKP PLK
Trwa scalanie ostatnich elementów drugiej nitki mostu kolejowego, na której znajdzie się tor nr 2. Po zakończeniu tych prac zostaną ułożone podkłady i szyny.
W związku z oddaniem toru nr 1 wyłączono by-pass umożliwiający prowadzenie ruchu kolejowego w trakcie robót. Zasadnicze prace zakończą się w grudniu 2023 r. W ramach inwestycji przebudowywane są drogi w pobliżu mostu.
Jedna nitka zabytkowej przeprawy stanie się ścieżką pieszo-rowerową. Druga zostanie przekazana do Muzeum Ziemi Przemyskiej.
Tory linii kolejowej na moście usprawnią przewozy towarowe i pasażerskie (jeżdżą tędy pociągi m.in. do Rzeszowa, Krakowa czy na Dolny Śląsk).
Fot. Tomasz Warszewski/PKP PLK
Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przeczytaj także: Rail Baltica – nad linią Warszawa–Białystok otwarto kolejny wiadukt
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.