• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa bliżej budowy III linii metra. Podpisano kluczową umowę

Opublikowano: 11-03-2024 Źródło: UM Warszawa

Poznaliśmy wykonawcę dokumentacji projektowej dla I odcinka III linii metra w Warszawie. Chodzi o trasę od Stadionu Narodowego do stacji Gocław o długości 8,1 km.


Źródło: UM Warszawa/Metro Warszawskie Źródło: UM Warszawa/Metro Warszawskie

Warszawa. Pierwszy odcinek III linii metra. Co powstanie?

Planuje się siedem stacji: Stadion Narodowy (jako węzeł przesiadkowy), Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Gocław. Przewidziane jest także odgałęzienie do stacji techniczno-postojowej na Koziej Górce.

Stacja Wiatraczna – wizualizacja. Źródło: facebook.com/warszawa Stacja Wiatraczna – wizualizacja. Źródło: facebook.com/warszawa

Stacja Ostrobramska – wizualizacja. Źródło: facebook.com/warszawa Stacja Ostrobramska – wizualizacja. Źródło: facebook.com/warszawa

Wykonawca dokumentacji projektowej na przeprowadzenie wszystkich prac ma 36 miesięcy. Warszawa zakłada, że zakończą się w 2026 r. W kolejnym kroku ogłoszony zostanie przetarg na budowę. Jeśli wszystko ułoży się zgodnie z założeniami miasta, wykonawcę robót poznamy w 2027 r., a w 2028 r. rozpocznie się budowa odcinka III linii metra.

Zamawiający na opracowanie dokumentacji przygotował 81,5 mln zł. W przetargu wpłynęła jedna oferta, złożyło ją konsorcjum firm ILF Consulting Engineers Polska (lider) oraz Metroprojekt. W propozycję wpisano 78,1 mln zł. 23 lutego 2024 r. spółka Metro Warszawskie poinformowała, że propozycja została zaakceptowana, a 8 marca podpisano umowę.

Warszawa. Co powstanie w ramach dokumentacji?

Wykonawca zajmie się przygotowaniem projektów budowlanych oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę. Pracować będzie w podziale na kilka etapów, polegających także m.in. na:

  • opracowaniu raportu o oddziaływaniu na środowisko wraz z uzyskaniem decyzji
  • pozyskaniu decyzji ustalającej lokalizację linii kolejowej
  • pełnieniu nadzoru autorskiego.

Nadzór autorski trwać ma od rozpoczęcia do zakończenia robót budowlanych, przy czym nie dłużej niż do końca 2032 r.

III linia metra w Warszawie – komentarz

Jerzy Lejk, prezes spółki Metro Warszawskie:

Praga potrzebuje III linii metra. Będzie ona zlokalizowana w niezwykle intensywnie zabudowanej części Warszawy – Praga Południe to dzielnica, która jest druga pod względem liczby ludności w Warszawie i na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o gęstość zaludnienia. Na jej terenie znajdują się obszary, w których gęstość zaludnienia sięga 26-29 tys. mieszkańców na kilometr kwadratowy. To właśnie w tych miejscach zaplanowane zostały stacje – m.in. dla komfortu pasażerów, ale też poprawy jakości powietrza.

Metro Warszawie

Źródło: UM Warszawa Źródło: UM Warszawa

W masterplanie dla stolicy do 2050 r. druga część linii M3 zostanie w przyszłości przedłużona, przez Wisłę i Mokotów, na Ochotę (stacja Żwirki i Wigury).

Równolegle z projektowaniem linii M3 prowadzone będą prace przedprojektowe dla całej M4 (26 km, 23 stacje).

Obecnie w Warszawie kończy się także rozbudowa II linii metra. Powstają trzy ostatnie stacje na bemowskim odcinku: Lazurowa, Chrzanów i Karolin. Budowana jest również stacja techniczno-postojowa Karolin. To ostatni etap prac na linii M2, która wydłuży się o kolejne 4 km tuneli. W 2026 r. ma mieć 46 km oraz 42 stacje.

Przeczytaj także: Warszawa zbuduje dwupoziomowe metro. Jest masterplan [MAPY]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!