PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę bazy operacyjno-serwisowej do obsługi morskich farm wiatrowych. Obiekt powstanie w Porcie Ustka.
Wizualizacja bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Źródło: PGE Baltica
- Baza powstanie na terenie dawnej przetwórni ryb
- Port w Ustce umożliwia szybkie dotarcie załóg do morskich farm wiatrowych
- Zatrudnienie znajdzie około 100 pracowników
Budowa podzielona na etapy
Baza operacyjno-serwisowa znajdzie się na lewobrzeżnej części Ustki. Wykonawca opracuje dokumentację projektową, wybuduje obiekty i uzyska pozwolenia na ich użytkowanie. Inwestycję podzielono na etapy. Dwa podstawowe obejmują bazę, parking dla samochodów osobowych oraz drogę dojazdową. Kolejne są opcjonalne i dotyczą budowy zaplecza wspomagające budowę morskich farm wiatrowych, a także remontu jednego z nabrzeży oraz basenu budowlanego. W przyszłości staną się dodatkową przestrzenią portową.
Wizualizacja bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Źródło: PGE Baltica
Spółka wybrała Ustkę ze względu na odległość do przyszłych morskich farm wiatrowych i optymalnych warunków nawigacyjnych pozwalających na sprawne dotarcie do wiatraków. Roboty budowlane mają się rozpocząć na początku 2025 r. i potrwają do końca 2026 r.
Baza zajmie obszar ponad 2,3 ha w miejscu dawnej przetwórni ryb Korab. Zaplanowano budynki administracyjny i magazynowy, plac manewrowy oraz nabrzeża dla statków do transportu załóg (ang. crew transfer vessel – CTV). Obiekty mają się wpisywać w urokliwy i turystyczny charakter Ustki.
Współpraca z krajowymi firmami
Zatrudnienie w bazie znajdzie około 100 pracowników. Przed ogłoszeniem przetargu przeprowadzono badanie gruntu, inwentaryzację terenu, sporządzono analizy, m.in. pod kątem warunków nawigacyjnych. Pracowały przy nich wyłącznie polskie firmy. Spółka zajmująca się rozbiórkami pozostałości po przetwórni korzystała z krajowych podwykonawców i lokalnych firm geodezyjnych, transportowych oraz utylizujących odpady.
W budowę bazy mogą się zaangażować pomorskie firmy budowlane. Inżynier kontraktu także będzie potrzebował personelu. W szczycie robót na budowie może pracować nawet 150 osób.
Wizualizacja bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Źródło: PGE Baltica
Plany budowy morskich farm wiatrowych
PGE z firmą Ørsted zakładają wybudowanie do 2030 r. morskiej farmy wiatrowej Baltica. Powstanie ona w dwóch etapach Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW. Po 2030 r. powstanie kolejna, Baltica 1 (0,9 GW). Do 2040 r. zaplanowano kolejne takie elektrownie na nowych obszarach przyznanych spółce. Sumarycznie może to być ponad 7 GW.
Przeczytaj także: Terminal instalacyjny w Świnoujściu. Ostatni etap budowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.