Innowacyjne rozwiązanie ograniczy roczną emisję rtęci o 1,3 tony. Poprawi się jakość powietrza i zmniejszy negatywny wpływ elektrowni na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Technologia zwiększa intensywność wiązania rtęci na powierzchni cząstek popiołu i umożliwia odprowadzenie jej na szczelne składowisko.

W ramach projektu „Obniżenie emisji rtęci na blokach 2-12 i 14 w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów” wybudowano pod klucz innowacyjną instalację dawkowania mieszanin soli bromu z systemem automatycznego dozowania i sterowania. Dzięki uzyskanemu efektowi ekologicznemu jednostka spełnia unijne standardy emisyjne.

Instalacja umożliwia odpowiednie rozprowadzanie soli bromu do wszystkich bloków energetycznych. Możliwość dozowania zapewniają dysze natryskowe – pokrywają cały strumień paliwa dostarczanego do kotłów. Regulacja ilości mieszaniny jest połączona z systemem ciągłego pomiaru emisji rtęci w kominach.

Wdrożone rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne od wcześniej testowanych. Nad opracowaniem technologii PGE GiEK pracowało od 2026 r., a w 2019 r. metodę opatentowano. Wdrożenie trwało od 2020 do 2022 r.

Koszty kwalifikowane wyniosły 27,8 mln zł, w tym 17,8 mln zł to kwota pożyczki udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Sokół”.

Przeczytaj także: PGNiG ma patent na mobilny układ do pobierania próbek LNG