Partnerzy portalu

Pierwszy mały modułowy reaktor jądrowy ruszy jeszcze przed 2030?

Opublikowano: 01-02-2023 Źródło: GE Hitachi

Firma Ontario Power Generation (OPG) podpisała umowę na dostawę i uruchomienie pierwszego w Ameryce Północnej małego modułowego reaktora jądrowego dla lokalnej sieci energetycznej.


Projekt SMR BWRX-300. Fot. GE Hitachi Projekt SMR BWRX-300. Fot. GE Hitachi
  • SMR – mały modułowy reaktor jądrowy może zasilić ponad 300 000 domów
  • Zarówno koszty, jak i czas budowy są znacznie niższe w porównaniu z tradycyjną elektrownią jądrową
  • GE Hitachi planuje wybudować swoje reaktory SMR także w Polsce 

W ramach projektu Darlington New Nuclear w Clarington w Ontario mały modułowy reaktor SMR BWRX-300 firmy GE Hitachi zostanie wdrożony w istniejącej elektrowni jądrowej. Według planów ma to nastąpić jeszcze przed końcem tej dekady.

Współpraca dla czystej energii

GE Hitachi jest partnerem technologicznym odpowiedzialnym za projektowanie i zaopatrzenie w główne komponenty reaktora. Spółka zależna SNC-Lavalin, Candu Energy, zapewni wsparcie w zakresie projektowania, inżynierii i zaopatrzenia, a firma Aecon zaplanuje i wykona wszystkie prace budowlane.

Elektrownia jądrowa w Darlington w Ontario. Fot. OPG
Elektrownia jądrowa w Darlington w Ontario. Fot. OPG

Joe St Julian, prezes sektora nuklearnego w SNC-Lavalin, zapewnił: razem z naszymi partnerami biznesowymi sprawimy, że Kanada znajdzie się w czołówce państw wdrażających innowacyjne rozwiązania w dziedzinie energii jądrowej
Kontynuujemy współpracę z dostawcami SMR w Kanadzie i na całym świecie, aby wprowadzić więcej tych reaktorów do sieci.


Szczęśliwie zbiega się to ze wzrostem zainteresowania ze strony lokalnych decydentów, którzy chcą wykorzystać energię jądrową do dekarbonizacji przy jednoczesnym utrzymaniu samowystarczalności energetycznej – dodał.

Niezwykły mały modułowy reaktor jądrowy

BWRX-300. Fot. GE Hitachi BWRX-300. Fot. GE Hitachi

BWRX-300 to nowy typ reaktora jądrowego, który zapewnia do 300 MW energii elektrycznej – co wystarczy do zasilenia ponad 300 000 domów. Został zaprojektowany w celu obniżenia kosztów budowy w stosunku do tradycyjnych elektrowni atomowych.

Prezes i dyrektor naczelny Aecon, Jean-Louis Servranckx, okrzyknął projekt przyszłością czystej, niezawodnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej w Ontario. 



Twórcy BWRX-300 zapewniają, że ich reaktor jest nie tylko konkurencyjny pod względem kosztów (przewiduje się, że koszt inwestycyjny na MW będzie niższy nawet o 60% w porównaniu z typowym SMR chłodzonym wodą), ale także możliwości wdrożenia, podobno nawet w 2028 r. Wykorzystując kombinację technik budowy modułowej i otwartej BWRX-300 można uruchomić w ciągu 24-36 miesięcy.

SMR – przyszłość zielonej energetyki także w Polsce?

Istnieje znaczne i rosnące światowe zainteresowanie reaktorami SMR – w tym BWRX-300. Oprócz Kanady, GE Hitachi ma podpisane umowy z przedsiębiorstwami użyteczności publicznej i firmami w USA, Estonii i Czechach, a także w Polsce (z firmą Synthos) w celu zbadania możliwości wdrożenia tej technologii.  

W 2020 r. spółka Synthos Green Energy została partnerem strategicznym GE Hitachi Nuclear Energy w zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Kolejnym krokiem było podpisanie w czerwcu 2021 r. umowy ramowej z PKN Orlen, zgodnie z którą obie firmy mają ustalić obszar współpracy w dziedzinie SMR. W lipcu 2022 r. spółka PKN Orlen poinformowała, że otrzymała wyłączność w Polsce na wykorzystanie technologii BWRX-300.

Przeczytaj także: Energia elektryczna z Ukrainy i małe reaktory jądrowe wzmocnią polską energetykę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!