• Na budowanym odcinku S6 będą cztery estakady, trzy mosty i 12 wiaduktów
  • Drugi odcinek drogi ekspresowej S6 Żukowo–Gdańsk Południe czeka na ZRID
  • Całą Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej kierowcy pojadą w 2025 r.

Droga ekspresowa S6 – korzyści z obwodnicy

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej pozwoli na przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w stronę zachodnią i północną woj. pomorskiego. Wyprowadzi ruch tranzytowy na inne fragmenty S6 w kierunku Lęborka, Słupska, Koszalina i Szczecina. Dodatkowo odblokuje centra Żukowa i Chwaszczyna, odciąży obwodnicę Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6 i ułatwi komunikację z terenami położonymi wzdłuż DK7 i DK20.


OMT jest podzielona na dwa odcinki. Aktualnie rozpoczęły się prace budowlane na fragmencie przyszłej drogi ekspresowej S6 Chwaszczyno–Żukowo. Zostanie on połączony z Trasą Kaszubską Gdynia–Bożepole Wielkie. Ten fragment S6 wkrótce będzie oddany do ruchu.

Droga ekspresowa S6 – pierwszy odcinek w budowie

Szosa w budowie między Chwaszczynem a Żukowem liczy 16 km. Zaplanowano na niej węzeł drogowy Miszewo i oraz obwód utrzymania drogi oraz dokończenie węzła Chwaszczyno (na styku z budowaną Trasą Kaszubską). Powstanie dwujezdniowa i dwupasowa droga ekspresowa z rezerwą na trzeci pas. Zaplanowano tu 12 wiaduktów, trzy mosty, cztery estakady i kładkę dla pieszych oraz sześć przejść dla zwierząt.

Droga ekspresowa S6 – drugi fragment czeka na ZRID

W przypadku drugiego odcinka drogi ekspresowej S6 Żukowo–Gdańsk Południe trwa oczekiwanie na wydanie ZRID. Przygotowywane jest zaplecze budowy. Prowadzone są także badania archeologiczne na działkach, których właściciele wyrazili stosowną zgodę. Tras będzie liczyć także 16 km, w ramach zadania powstanie jeszcze obwodnica Żukowa – 6 km w ciągu DK20. Będzie dwujezdniowa między Glinczem a węzłem Żukowo i jednojezdniowa od niego do Lniska (na DK7).

Cała S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej będzie gotowa w 2025 r. Wartość tej inwestycji przekracza 2 mld zł.

Przeczytaj także: Centralny Port Komunikacyjny. Jak połączyć lotnisko z siecią dróg?