Elewacja jednego ze najstarszych w Polsce dworców kolejowych (1846 r.) będzie beżowa, tak jak w przeszłości. Odtworzone zostaną detale architektoniczne, w tym secesyjne elementy mocowania lamp oraz repery (niewielkie znaki geodezyjne w formie tabliczek). Powrócą mocowane semaforowo zegary nad wejściem głównym. Pojawi się iluminacja podświetlająca budynek.

Ściany holu dworca będą częściowo wykończone imitującą drewno płytą, a nad nią pomalowane na biało. Zaplanowano szarą posadzkę z płytkami przypominającymi drewno na obrzeżach. Oświetlenie (LED) zapewnią szyny z reflektorami kierunkowymi, standardowo pojawią się ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów, rozkłady w gablotach. Oryginalne piece kaflowe i zdobione drzwiczki rewizyjne zostaną poddane konserwacji i renowacji.

Ogrzewanie zapewni kotłownia gazowa, a o redukcję zużycia mediów zadba cyfrowy system zarządzania budynkiem. Na zewnątrz zostanie nasadzona zieleń. Rowerzyści zyskają stojaki.

Koszt przebudowy dworca kolejowego wynosi 12,13 mln zł brutto. Wykonawcą jest spółka Global Budownictwo z Częstochowy, projekt wykonała pracowania PAKA Architekci ze Skierniewic. Przebudowa jest prowadzona w ramach Programu Inwestycji Dworcowych Polskich Linii Kolejowych. Otwarcie zaplanowano na II połowę 2024 r.

Przeczytaj także: Kraków – koniec modernizacji stacji kolejowej Bieżanów