• Dworzec będzie miał przeszkloną elewację i ażurowy dach
  • Zostanie zamontowanych 230 trójkątnych paneli fotowoltaicznych
  • Otwarcie obiektu zaplanowano na koniec 2024 r.

Ażurowy dach, przeszklona elewacja

Podróżni będą obsługiwani w dworcu tymczasowym ze względu na rozbiórkę istniejącego budynku. Rekompensatą ma być supernowoczesny obiekt zaprojektowany jako lekka konstrukcja z całkowicie przeszkloną elewacją. Dach będzie ażurowy z deseniem w trójkąty. Pośrodku budynku znajdzie się otwarty pasaż – poczekalnia letnia z trójkątnymi siedziskami z betonu architektonicznego. Stąd pasażerowie przejdą do tunelu i peronów, będzie to także przedłużenie osi widokowej.


Od północy i południa pasaż zostanie ograniczony częściami pasażerską i handlową znajdującymi się za szklanymi elewacjami. Na wysokości piętra będą eksponowane oryginalne ściany dworca z sgraffito z 1962 r. wykonanego przez plastyków ze Szczecina. Te elementy oraz fasada zostaną podświetlone iluminacją nocną.

Zadaszony pasaż, podwieszany rastrowy sufit

Przestrzeń pasażerską i handlową oddzieli otwarty, zadaszony pasaż prowadzący na perony. Od strony północnej dworca kolejowego na parterze zaplanowano poczekalnię z kasami. Witryny elewacji zapewnią naturalne oświetlenie. Na ścianach pojawi się betonowa popielata okładzina, podłoga będzie z lastryko. W projekcie jest też podwieszany rastrowy sufit z oprawami w formie linii świetlnych rozmieszczonych nieregularnie. Do części pasażerskiej prowadzą pasaż, schody i winda panoramiczna. Do handlowej z siedmioma lokalami wejść tam będzie można z otwartego pasażu.

130 paneli fotowoltaicznych

Na dachu znajdzie się 130 trójkątnych paneli fotowoltaicznych. Zgodnie ze współczesnymi standardami przewidziano sterowane energooszczędne oświetlenie, systemy zarządzania budynkiem optymalizujący zużycie mediów oraz bezpieczeństwa. Będą też udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Przy dworcu kolejowym, po wyburzeniu garaży, pojawią się chodnik i stojaki dla rowerów oraz po dwa miejsca postojowe dla pojazdów elektrycznych i samochodów osób niepełnosprawnych. Będzie też zatoczka typu kiss&ride.

Dworzec zaprojektowała pracownia TBI Architekci z Gdańska, wykonawcą robót za 44 mln zł jest spółka Alstal Bydgoszcz. Termin otwarcia to koniec 2024 r.

Przeczytaj także: Elbląg – rozpoczyna się rewitalizacja nabrzeża przy Wyspie Spichrzów