To ważna chwila w historii lotniska Kraków-Balice. Bardzo się cieszę, że dzięki zaangażowaniu i determinacji zarządu Kraków Airport wraz z zespołem krakowskiego lotniska udało się doprowadzić do momentu, w którym możliwe jest podpisanie planu generalnego. Rozwój lotnictwa w Polsce następuje dynamicznie, a prognozy wzrostu są optymistyczne. Jesteśmy przekonani, że inwestycje w rozwój transportu lotniczego opłacą się Polsce, a pasażerowie będą zadowoleni z nowych możliwości oferowanych im przez polskie lotniska – mówi, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Głównym zadaniem inwestycyjnym, w ramach master planu dla lotniska Kraków-Balice, jest budowa nowego pasa startowego o długości 2800 m oraz szerokości 60 m. Koszt tej inwestycji szacowany jest na około 250 mln zł.

Z kolei rozbudowany zostanie terminal pasażerski – w tym wypadku we wrześniu br. podpisano już umowę z wykonawcą projektu. Powstaną trzy warianty koncepcji rozbudowy terminala. Ponadto na płycie postojowej docelowo będzie około 35 stanowisk dla samolotów kodu C, obecnie są 22 takie stanowiska.

Zgodnie z master planem, na lotnisku w Krakowie zmieni się lokalizacja terminala cargo, powstanie bezpośrednio przy obecnej drodze wojewódzkiej nr 774. Poprawi to dojazd do niego głównie samochodom ciężarowym, które nie będą już włączać się w wewnętrzny układ komunikacyjny lotniska przy terminalu pasażerskim. Dodajmy, że w listopadzie br. podpisano umowę na opracowanie koncepcji architektoniczno–funkcjonalnej oraz pełnobranżowej dokumentacji projektowej dla budowy nowego terminala cargo.


Realizacja master planu dla lotniska w Balicach oznaczać będzie około 10 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w regionie. Cały plan generalny zawiera zadania dotyczące siatki połączeń i ruchu lotniczego w Polsce, który będzie również efektem powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Lotnisko Kraków Airport to największy port regionalnym w Polsce i jednocześnie jedyne lotnisko regionalne w naszym kraju, które obsługuje powyżej 6 mln pasażerów rocznie. 24 przewoźników oferuje ponad 120 bezpośrednich połączeń regularnych na cztery kontynenty, do: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki.

Przeczytaj także: Wizz Air będzie latać z Krakowa. Uruchomi 12 połączeń