Stalowa Wola ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji rozbudowy i modernizacji lotniska w Turbi.
Fot. babaroga/Adobe Stock
- W planie jest opracowanie rozwiązań dla budowy drogi startowej o nawierzchni sztucznej
- Wykonane zostaną badania nośności podłoża gruntowego na obszarze lotniska
- W dokumentacji zawarte będą szacunkowe koszty dla każdego z proponowanych rozwiązań
Lotnisko znajduje się w gminie Zaleszany, w odległości 9 km od centrum Stalowej Woli. Obejmuje działki o łącznej powierzchni 54 ha. Od strony południowej lotniska przebiega droga krajowej nr 77, a od północno-zachodniej powstać ma trasa ekspresowa S74 Opatów–Nisko. Obecnie lotnisko posiada jeden pas startowy trawiasty o wymiarach 870 m x 100 m. Pełni funkcje sportowe (kod ICAO: EPST). Na co dzień za obiekt odpowiada Aeroklub Stalowowolski.
Modernizacja ma zostać zaprojektowana i przeprowadzona zgodnie z wymaganiami dla lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji i docelowym kodzie ICAO 3C.
Lotnisko w okolicy Stalowej Woli. Co zostanie zaprojektowane?
W planie jest opracowanie rozwiązań dla budowy drogi startowej o nawierzchni sztucznej (1350 m x 30 m) wraz z drogą kołowania, a także płyty postojowej. Poza tym projektant określi, w jaki sposób obecny trawiasty pas startowy zostanie dostosowany do obsługi szybownictwa sportowego. Wskazane ma zostać także np. optymalne połączenie lotniska z węzłem planowanej drogi S74 Opatów–Nisko.
Projektant będzie także analizować rozwiązania dotyczące budowy m.in.:
- nowych obiektów hangarowych
- stacji paliw do stacjonarnego tankowania samolotów
- stanowiska postojowego samolotów
- lądowiska dla śmigłowców.
Wykonawca dokumentacji zajmie się również badaniami nośności podłoża gruntowego na obszarze lotniska.
Koncepcja ma zawierać też rozwiązania dotyczące drenażu oraz odwodnienia dla całej infrastruktury lotniska, jak również analizę możliwości stworzenia zaplecza hotelowego.
Obecne lotnisko w Turbi. Fot. UM Stalowa Wola
System komunikacyjny byłby niepełny bez nowoczesnego lotniska
W dokumentacji zawarte zostaną szacunkowe koszty dla każdego z proponowanych rozwiązań. Bardzo ważnym uzupełnieniem komunikacyjnym Stalowej Woli, przy tak innowacyjnej i szybko rozwijającej się strefie gospodarczej, jest powstanie lotniska o charakterze biznesowym. Po wielu miesiącach analizy przestrzennej, rozeznania rynku oraz zgodności z obowiązującymi przepisami lotniczymi, podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu pierwotnych założeń remontu lotniska w Turbi. Powstanie koncepcja nie tylko modernizacji, ale także rozbudowy tego lotniska – powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
Fot. UM Stalowa Wola
Wyjaśnił, że co prawda lotnisko jest poza miastem, jednak na podstawie wieloletniej umowy znajduje się w dyspozycji właśnie Stalowej Woli.
Lotnisko, które jest położone bezpośrednio przy planowanym przebiegu drogi ekspresowej S74, nabiera zupełnie nowego znaczenia. Cały system komunikacyjny, który tworzymy od lat w Stalowej Woli, byłby niepełny bez nowoczesnego lotniska, które jest w stanie przyjąć większe samoloty biznesowe, a tym samym zdecydowanie podnieść renomę miasta i regionu – dodał Nadbereżny.
Przeczytaj także: Otwarcie linii z Rzeszowa do lotniska w Jasionce jeszcze w tym roku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.