Partnerzy portalu

Otwarcie linii z Rzeszowa do lotniska w Jasionce jeszcze w tym roku

Opublikowano: 31-03-2023 Źródło: PKP PLK

Budowa linii kolejowej łączącej Rzeszów z lotniskiem w Jasionce ma się zakończyć w III kwartale 2023 r. Trasa z 14 nowymi przystankami powstaje za 334 mln zł w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA”.


Budowa linii kolejowej do lotniska Rzeszów Jasionka. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Budowa linii kolejowej do lotniska Rzeszów Jasionka. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Po oddaniu do użytku linii kolejowej między stolicą Podkarpacia a lotniskiem, czas podróży na tej trasie wyniesie 14 min. Zakończono budowę wiaduktu kolejowego nad drogą krajową Rzeszów–Warszawa, który pozwoli na bezkolizyjny ruch na powstającym szlaku. Trwają układanie torów i montaż sieci trakcyjnej, powstają perony nowego przystanku Głogów Małopolski Południowy oraz stacji Rzeszów Lotnisko.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Choć wszystkie prace zakończą się w III kwartale 2023 r., już w czerwcu będzie gotowa część nowych przystanków. Na linii kolejowej w stronę Dębicy i Przeworska będą to Sędziszów Małopolski Wschodni i Rzeszów Pobitno. Kolejne pojawią się na szlaku do Kolbuszowej – Rzeszów Staromieście, Głogów Małopolski Niwa i Kolbuszowa Górna oraz do Strzyżowa – Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Boguchwała Dolna i Żarnowa. Dodatkowe perony zostaną wykonane na stacjach w Kolbuszowej, w Zaborowie i Strzyżowie. Przystanki będą stopniowo otwierane dla podróżnych w II półroczu.

Źródło: Patryk Sobczyk/PKP PLK Źródło: Patryk Sobczyk/PKP PLK

Na jednotorowych liniach kolejowych do Kolbuszowej i Strzyżowa powstają mijanki, które zwiększą przepustowość tych szlaków.

Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Budowa kolei aglomeracyjnej na Podkarpaciu otrzymała 196 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Niepołomice i Olkusz zyskają połączenia kolejowe z Krakowem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.