One Planet Living Programme to koncepcja zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem zasobów naturalnych Ziemi. Obecnie konsumowanych jest o 25% więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie wyprodukować. Od 1963 do 2003 roku presja człowieka na planetę wzrosła o 150%. Jeśli ten trend nadal będzie się utrzymywał to do 2050 roku, aby zaspokoić wszystkie ludzkie potrzeby np. zapotrzebowanie na energię, wodę, żywność, mieszkania będzie potrzebna dodatkowa druga planeta. Abu Dhabi to pierwszy taki projekt, który ma udowodnić, że zrównoważone wykorzystywanie zasobów Ziemi jest możliwe. Masdar City ma być pierwszym w pełni ekologicznym miastem.

Ekologiczne miasto powstanie na obszarze 6 km2. Elektryczność dla Masdar City zapewnią panele fotowoltaiczne, natomiast system chłodzenia będzie działał dzięki energii słonecznej. Woda będzie pochodzić z Zatoki Perskiej. Stąd niezbędne stanie się jej odsalanie. Proces przetwarzania jej w wodę słodką będzie przebiegał również z wykorzystaniem energii słonecznej. Wszystkie tereny zielone w mieście zostaną nawodnione oczyszczonymi ściekami miejskimi.

Pierwsza łopata w miejscu, gdzie powstanie Masdar City zostanie wbita jeszcze w tym roku. Jego budowa zakończy się w 2012 roku. Zanim to się stanie, władze emiratu chcą pokazać makietę miasta przyszłości podczas Światowego Szczytu Energii Przyszłości, który odbędzie się 21 stycznia br. właśnie w Abu Dhabi.