Partnerzy portalu

Największe firmy budowlane w Polsce 2019

Która firma budowlana jest największa? Sprawdź nasz ranking największych spółek budowlanych


Opublikowano: 20-10-2019 Źródło: Deloitte, inzynieria.com

Która firma budowlana w Polsce jest największa? Sprawdź ranking największych spółek budowlanych w Polsce pod względem przychodów za rok 2018. Mimo poważnego kryzysu, który dotknął branżę budowlaną, wiele firm z tego sektora notuje duże przychody. Rekordzista rankingu zwiększył swoje przychody o ponad 112%. Nie brakuje też jednak spadków w zestawieniu: choć wartość rynku rośnie, widać, że największe spółki budowlane muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami.


Firmy budowlane 2019. Fot. Pixabay Firmy budowlane 2019. Fot. Pixabay

Wartość polskiego rynku budowlanego nadal wzrasta, ale jest to rozwój bardzo spowolniony: w przypadku 2018 r. wzrost wyniósł 16,8% (13,3% w cenach stałych), ale tylko 10,0% (6,2% w cenach stałych) w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2019 r/r.

Jak zauważa Deloitte, mechanizmy indeksacyjne na kontraktach budowlanych nie są wystarczające, aby rekompensować rosnące koszty pracowników i materiałów. Wyniki sprzedażowe pogorszyły się o ponad połowę (spadek z 7,2% do 3,7% dla 15 największych spółek w rankingu). Kumulacja projektów infrastrukturalnych spowodowała problem z pozyskaniem pracowników, powodem kłopotów stały się też rosnące koszty materiałów. Niemal połowa, 49% firm budowlanych, wskazuje na niedobór wykwalifikowanych pracowników jako barierę wzrostu.

Mimo prób waloryzacji kontraktów, budżety inwestorskie w dużym stopniu nie podążały za wzrostem wycen kontraktów przez firmy budowlane. W konsekwencji wielokrotnie anulowano postępowania przetargowe, z uwagi na zbyt wysokie oferty w relacji do budżetów strony publicznej.

 

Nadzieję na zmianę daje nowy mechanizm waloryzacji kontraktów, który wprowadzono w 2019 r., a który w większym stopniu pozwoli uwzględnić ewentualne wzrosty kosztów wykonawstwa

  1. Grupa Budimex – 7,39 mld zł - największa firma budowlana w Polsce

Budowa Trasy Łagiewnickiej. Sierpień 2018. Fot. Trasa Łagiewnicka S.A. w Krakowie Budowa Trasy Łagiewnickiej. Sierpień 2018. Fot. Trasa Łagiewnicka S.A. w Krakowie

Niekwestionowanym liderem rankingu niezmiennie  pozostaje Grupa Budimex, na którą składa się sześć spółek: cztery z segmentu budowlanego – Budimex, Mostostal Kraków, Budimex Budownictwo oraz Budimex Kolejnictwo, jedna z segmentu deweloperskiego – Budimex Nieruchomości, a także dwie firmy działające w innych obszarach usług – FB Serwis oraz Budimex Parking Wrocław. Koncern realizuje kontrakty z zakresu szeroko pojętego budownictwa, zarówno drogowego i kolejowego, jak i kubaturowego, przemysłowego i energetycznego. Obecnie Budimex buduje m.in. zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, Trasę Łagiewnicką w Krakowie oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie.


W stosunku do roku ubiegłego przychody spółki zwiększyły się o 16%, dzięki czemu spółka ponownie otwiera zestawienie firm budowlanych w Polsce.

  1. Grupa Strabag – 4,10 mld zł

Zabytkowy wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką - plac budowy. Fot. PKP PLK Zabytkowy wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką - plac budowy. Fot. PKP PLK

Firma budowlana Strabag na polskim rynku jest obecna od ponad trzech dekad. Jest wykonawcą wielu projektów infrastrukturalnych, zarówno w obszarze drogownictwa, jak i kolei, a także inwestycji kubaturowych. Wśród obecnie realizowanych przez firmę kontraktów znajduje się budowa licznych odcinków dróg ekspresowych, m.in. S7 (na odcinku Napierki–Mława) oraz dwóch o znaczeniu międzynarodowym, tj. S61 (Via Baltica) Ostrów Mazowiecka–Szczuczyn oraz S19 (Via Carpatia) na dwóch odcinkach: od węzła Kraśnik Południe do węzła Janów Lubelski Północ i od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie. Strabag realizuje także prace w ramach modernizacji linii kolejowej E30 Kraków–Rudzice.

Ostatnie 12 miesięcy nie zmieniło pozycji Grupy Strabag w rankingu. Spółka zanotowała także wzrost przychodów (o 6,2%).

  1. Skanska – 3,01 mld zł

Kompleks biurowców High5ive w Krakowie. Fot. high5ive.pl Kompleks biurowców High5ive w Krakowie. Fot. high5ive.pl

Firma budowlana Skanska należy do czołówki światowych firm działających w sektorze budowlano-deweloperskim. W Polsce działa od początku lat 70. XX w., ale firmę założono jeszcze w 1887 r. Szwedzkie przedsiębiorstwo występuje w roli generalnego wykonawcy w projektach wielu krajów europejskich oraz Ameryki Północnej, na obu kontynentach zatrudniając około 40 tys. pracowników. Skanska m.in. modernizuje aktualnie kilka linii kolejowych w Polsce (m.in. 287 Nysa–Opole oraz 62 Charsznica–Wolbrom–Jaroszowiec Olkuski), buduje obwodnicę Obornik i odpowiada za powstanie High5ive – kompleksu biurowców w centrum Krakowa.


W rankingu spółek budowlanych 2018 r. Skanska uplasowała się na drugiej pozycji. Od tego czasu jej przychody spadły o 22,5%.

  1. Grupa PORR – 2,74 mld zł

Wizualizacja tunelu w Świnoujściu. Źródło: GDDKiA Wizualizacja tunelu w Świnoujściu. Źródło: GDDKiA

Grupę PORR tworzą spółki Porr Polska Construction S.A. oraz Porr Polska Infrastructure S.A. Firma na europejskim rynku budowlanym działa od 1869 r. W Polsce skupia się na realizacji inwestycji kolejowych i kubaturowych, jednak ostatnio uzupełnia swój portfel zamówień także o kontrakty drogowe. Wśród ważnych inwestycji realizowanych przez Grupę w Polsce przede wszystkim należy wymienić jeden z największych projektów tunelowych w Polsce – tunel w Świnoujściu, obiekt tunelowy pod cieśniną Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin.


PORR jest firmą, która pod względem przychodów za 2018 r. odniosła znaczący sukces; wzrost przychodów wynosi 62,4%.

  1. Grupa Erbud – 2,33 mld zł

W Elektrowni Siersza spółka Erbudu wykona kapitalny remont kotła. Fot. Tauron Polska W Elektrowni Siersza spółka Erbudu wykona kapitalny remont kotła. Fot. Tauron Polska

Firma budowlana Erbud działa w obszarze budownictwa kubaturowego, inżynieryjno-drogowego, przemysłowego, a także inżynierii i serwisu dla energetyki. Kontrakty realizuje zarówno na rynku polskim, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Wśród pozyskanych przez firmę zamówień jest m.in. projekt i budowa drogi S3 na odcinku od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do granicy państwa.

 

  1. Grupa Unibep – 1,66 mld zł

Unibep zaprojektuje i wybuduje fragment drogi ekspresowej S61. Fot. Unibep Unibep zaprojektuje i wybuduje fragment drogi ekspresowej S61. Fot. Unibep

Mająca korzenie w Bielsku Podlaskim firma budowlana Unibep w przyszłym roku świętować będzie 70-lecie powstania. Jako przedsiębiorstwo działające w różnych segmentach branży budowlanej może pochwalić się kontraktami infrastrukturalnymi (budowa dróg i remonty mostów), jak i działalnością deweloperską – zarówno w kraju, jak i w Niemczech, Rosji oraz na Białorusi. Unibep posiada także największą w Polsce fabrykę domów modułowych, które sprzedaje m.in. do krajów skandynawskich.

30,4% w ubiegłym roku, w tym zaledwie 1,8%: choć zmiana procentowa przychodów nie jest duża, firma podskoczyła w rankingu o dwa oczka.

  1. Grupa Polimex-Mostostal – 1.64 mld zł

Modernizacja kotłów na blokach w Elektrowni Turów. Fot. PGE Modernizacja kotłów na blokach w Elektrowni Turów. Fot. PGE

W skład Grupy Kapitałowej Polimex-Mostostal wchodzi m.in. spółka Polimex-Mostostal S.A. Jako podmiot dominujący grupy zajmuje się realizacją projektów z zakresu przemysłowego zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Produkuje i eksportuje konstrukcje stalowe oraz kraty pomostowe. W Polsce działa od 1945 r. Spółka jest częścią konsorcjum realizującego jedną z największych inwestycji energetycznych w Polsce – budowę nowych bloków w Elektrowni Opole.

Polimex-Mostostal jest firmą, która zanotowała w tegorocznym zestawieniu największy spadek, aż 32,4%.

  1. Warbud – 1,56 mld zł

Budowa odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Fot. GDDKiA Budowa odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Fot. GDDKiA

Działająca na polskim rynku budowlanym od 1989 r. firma budowlana Warbud specjalizuje się w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym. Tylko ostatnio spółka pozyskała kontrakt na budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, hotelu na terenie lotniska w Poznaniu oraz budynku Sądu Rejonowego w Toruniu. Ale Warbud jest także generalnym wykonawcą inwestycji drogowych. Obecnie realizuje prace m.in. w ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy (POW).

Ponad 50-procentowy wzrost przychodów względem roku 2017 wpłynął na zmianę pozycji Warbudu w rankingu aż o trzy miejsca w górę.

  1. Grupa Trakcja PRKil – 1,56 mld zł

Budowa węzła drogowego na odcinku autostrady A4 Kraków–Tarnów. Fot. Grupa Trakcja Budowa węzła drogowego na odcinku autostrady A4 Kraków–Tarnów. Fot. Grupa Trakcja

W szerokiej ofercie usług firmy budowlanej Trakcji PRKil S.A. znajdują się m.in.: projektowanie elementów infrastruktury drogowej, kolejowej oraz obiektów kubaturowych, budowa i modernizacja torów i sieci trakcyjnych, a także dróg, autostrad, obiektów inżynierskich i linii energetycznych. W obrębie grupy działa kilka spółek, wśród których znajduje się AB Kauno Tiltai, specjalizująca się w budowie infrastruktury drogowej, lotniskowej i wodnej na rynku bałtyckim. Trakcja podjęła się realizacji takich przedsięwzięć, jak budowa węzła drogowego w rejonie Krakowa (autostrada A4), modernizacja linii kolejowej Poznań–Rokietnica czy remont torów na Gubałówkę.

Wzrost przychodów na poziomie 13,6% pozwolił firmie na utrzymanie pozycji sprzed roku.

  1. Grupa Torpol

  2. Linia E65. Fot. Torpol Linia E65. Fot. Torpol

Pierwszą dziesiątkę rankingu firm budowlanych w Polsce 2019 zamyka Grupa Torpol, która w ubiegłych latach nie pojawiała się w zestawieniu. Stało się to możliwe dzięki wzrostowi przychodów o 112,2%: to największy taki wzrost w tym zestawieniu. Firma już od ponad 25 lat działa w obszarze modernizacji kolei. Jak podaje spółka, była pierwszą prywatną firmą w Polsce, która prowadziła prace przystosowujące linie kolejowe do prędkości 160 km/godz. Ponadto, na terenie miast buduje zielone torowiska tramwajowe, wyposażone w systemy tłumienia drgań i ekrany akustyczne.

Do najistotniejszych projektów realizowanych przez spółkę należy zaliczyć przebudowy wielu ważnych odcinków linii kolejowych E20, E30 i E65, będących polską częścią paneuropejskich korytarzy transportowych, a także modernizację stacji Gałkówek w ramach przebudowy połączenia kolejowego Warszawa–Łódź czy też budowę nowoczesnych tras tramwajowych na terenie Poznania i Gdańska.

  Miejsce   Spółka

 Przychody 2018 r.
[w tys. zł] 

 Zmiana procentowa
2018 vs. 2017

  1.  
Grupa PBG 1 318 157 -29,5%
  1.  
PUT Intercor 1 290 368 70,9%
  1.  
Grupa Mirbud 1 143 128 32,9%
  1.  
Grupa Mostostal Warszawa  1 013 332 -7,8%
  1.  
Eurovia Polska 981 976 30,6%

 

Zobacz także: Największe firmy budowlane w Polsce [2018]

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia