• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Największe firmy budowlane w Polsce 2020 – ranking

Które firmy budowlane należą do największych w Polsce? Sprawdź w rankingu!


Opublikowano: 11-10-2020 Źródło: inzynieria.com

Jaki będzie wpływ epidemii koronawirusa na przedsiębiorstwa budowlane, przekonamy się w 2021 r. Branża radzi sobie lepiej niż inne, ale koniunktura spada. Wyniki za 2019 r. odzwierciedlają skutki problemów, z którymi budownictwo borykało się już w 2018 r. i dynamiczną sytuację. W pierwszej 10 rankingu, połowie firm spadły przychody, a w czterech wzrosły. Sprawdź, które spółki są największe, które idą w górę, a które spadają.


Fot. yurich84/Adobe Stock Fot. yurich84/Adobe Stock

Mimo dość dobrej kondycji branży budowlanej na tle całej gospodarki w trakcie epidemii COVID-19, nie widać poprawy koniunktury. A ta także w ubiegłych latach nie była najlepsza. W naszym rankingu uwzględniającym 50 spółek 40% z nich zanotowało spadek przychodów w 2019 r., acz były też wzrosty i to spektakularne. W jednej z firm wynik poprawił się o 106% w porównaniu z 2018 r., ale za to w dwóch pogorszył o połowę. Znana spółka PGB, aktualnie w restrukturyzacji, jeszcze w ubiegłorocznym rankingu zajęła 11 miejsce, ale w tym w ogóle nie jest klasyfikowana.

Za branżą ciągną się problemy z nierentownymi kontraktami: umowy podpisywano na lata przed realizacją, a wysyp inwestycji windował ceny usług, urządzeń i materiałów. Swój wkład miały też rosnące płace i niedobór pracowników. Sytuację nieco poprawił nowy mechanizm waloryzacji kontraktów wprowadzony w 2019 r., ale dotyczy on tylko stosunkowo nowych przedsięwzięć.

Inne obciążenie to niska rentowność branży, szczególnie dużych przedsiębiorstw. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego kształtuje się na poziomie 1–2% i jest pięciokrotnie niższa niż w małych spółkach z branży. Marże na kontraktach realizowanych dla państwowych inwestorów są bardzo niskie. Około trzyletni okres od podpisania umowy do rozpoczęcia robót to ryzyko utraty rentowności. Potrzebne są takie działania jak równomierne rozłożenie ryzyka w umowach, realna waloryzacja wieloletnich projektów, stabilne i przewidywalne planowanie i finansowanie inwestycji.


W rankingu przedstawiamy wyniki 50 spółek budowlanych.

 1. Budimex SA

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Fot. Budimex Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Fot. Budimex

Przychody w 2019 r.: 7388 mln zł

Zeszłoroczne przychody spółki były praktycznie takie same, jak w 2018 r. (7387 mln zł).

Firma jest liderem branży budowlanej od lat. Na Grupę składa się sześć spółek: cztery z segmentu budowlanego – Budimex, Mostostal Kraków, Budimex Budownictwo oraz Budimex Kolejnictwo, jedna z segmentu deweloperskiego – Budimex Nieruchomości, a także dwie firmy działające w innych obszarach usług – FB Serwis oraz Budimex Parking Wrocław.

Budimex był m.in. generalnym wykonawcą zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, buduje Trasę Łagiewnicką w Krakowie, postawił największy w Europie most typu extradosed (konstrukcja z elementami mostu belkowego i wantowego) i najwyższą wieżę kontrolną ruchu lotniczego w Polsce na lotnisku Katowice-Pyrzowice. Firma odrestaurowała też zabytkowy dworzec w Białymstoku, przebudowuje stację Warszawa Zachodnia (kontrakt za około 1,3 mld zł).

Grupa zatrudnia prawie 8 tys. osób i ma w portfelu ponad 300 kontraktów budowlanych.

 1. Strabag sp. z o.o.

Most kolejowy nad Wisłą. Fot. Strabag Most kolejowy nad Wisłą. Fot. Strabag

Przychody w 2019 r.: 4352 mln zł

W 2018 r. przychody wyniosły 3141 mln zł, firma zanotowała więc wzrost o niemal 39%.

Polska spółka jest częścią europejskiego koncernu budowlanego wywodzącego się z Austrii, ze 180-letnią tradycją. Na polskim rynku działa od ponad trzech dekad (od 1987 r.), jest wykonawcą generalnym licznych projektów infrastrukturalnych w obszarze drogownictwa, kolei, a także inwestycji kubaturowych. Aktualnie w konsorcjum z Budimeksem realizuje prace na budowie autostrady A1, odcinka od Tuszyna do Radomska, wykonuje też ponad 200 km dróg szybkiego ruchu w Polsce. To m.in. drogi ekspresowe S7 (Strzegowo–Płońsk i Mława–Napierki), S19 (cztery odcinki w woj. lubelskim), Zachodnia Obwodnica Łodzi (S14, odcinek Łódź Lublinek–Łódź Teofilów) i S61 (Kolno–Stawiski).

Strabag uczestniczy też w inwestycjach kolejowych, zbudował m.in. jeden z trzech mostów przez Wisłę na budowie linii kolejowej E30 (Kraków Główny Towarowy–Rudzice). Inne przedsięwzięcia to np. budowa Centrum Przetwarzania Danych dla T-Mobile Polska czy Stomatologicznego Centrum Klinicznego UM w Lublinie.

 1. Skanska SA

Biurowiec High5ive. Fot. Skanska Biurowiec High5ive. Fot. Skanska

Przychody w 2019 r.: 2649 mln zł

Zeszłoroczne przychody były znacząco niższe, o 358 mln zł, od tych z 2018 r., kiedy odnotowano wynik 3007 mln zł.

Szwedzką firmę założono w 1887 r., współcześnie należy ona do czołówki światowych firm działających w sektorze budowlano-deweloperskim. Łącznie zatrudnia około 40 tys. pracowników w Europie i Stanach Zjednoczonych, jest notowana na sztokholmskiej giełdzie. W Polsce grupa składa się z trzech spółek działających jako generalny wykonawca inwestycji, deweloper zielonych budynków biurowych i wysokiej jakości mieszkań.

W Polsce m.in. modernizuje kilka linii kolejowych (m.in. 287 Nysa–Opole oraz 62 Charsznica–Wolbrom–Jaroszowiec Olkuski), buduje obwodnicę Obornik i odpowiadała za powstanie High5ive – kompleksu biurowców w centrum Krakowa (inwestycja zdobyła główną nagrodę konkursu Prime Property Prize 2020). Wybudowała też odcinek G1 Drogowej Trasy Średnicowej od ul. Kujawskiej w Gliwicach aż do granicy z Zabrzem, buduje pięcioprzęsłową przeprawą przez Wartę w Rogalinku koło Poznania.

W Poznaniu Skanska wybuduje chodnik antysmogowy, realizuje budynek pasywny dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ukończyła budowę City Hub – trójmiejskiego węzła współdzielonej mobilności, a także budynku A biurowca Wave w Gdańsku.

 

 1. PORR SA

Budowa gazociągu. Fot. PORR Budowa gazociągu. Fot. PORR

Przychody w 2019 r.: 2327 mln zł

Spółka zanotowała w 2019 r. przychody o prawie 15% niższe niż w 2018 r. (2735 mln zł). Spadły o 408 mln zł.

Grupę w Polsce tworzą firmy Porr Polska Construction SA oraz Porr Polska Infrastructure SA. Austriacka grupa na europejskim rynku budowlanym działa od 1869 r., a nad Wisłą jest obecna od 1993 r.

W naszym kraju realizuje inwestycje kolejowe i kubaturowe, a od jakiegoś czasu także drogowe. Do ważnych inwestycji należą m.in. budowa tunelu w Świnoujściu (jeden z największych projektów tunelowych) pod cieśniną Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, a także wykonanie południowego odcinka gazociągu Polska–Litwa (GIPL) o długości 85 km i, wraz z konsorcjantem TGE Gas Engineering GmbH, rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu (kontrakt za prawie 2 mld zł).

Firma wybudowała także obiekt mieszkalny i kompleks hotelowy Waterfront w Gdyni, most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie, realizuje budowę drogi ekspresowej S3 (odcinek Bolków–Kamienna Góra Północ na trasie z Legnicy do Lubawki) z dwoma tunelami o łącznej długości około 2620 m. Dłuższy z nich (2300 m) będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce drążonym w skale metodą górniczą.

 1. Erbud SA

Kompleks hotelowy Platinum Resort w budowie. Fot. Erbud Kompleks hotelowy Platinum Resort w budowie. Fot. Erbud

Przychody w 2019 r.: 2313 mln zł

W porównaniu z osiągniętym w 2018 r. wynikiem 2332 mln zł, różnica przychodów jest niewielka, a spółka mocno trzyma się w rankingu.

Grupa działa od 1990 r. przede wszystkim w segmentach budownictwa kubaturowego, inżynieryjno-drogowego, przemysłowego i energetycznego (w zakresie odnawialnych źródeł energii – farmy wiatrowe i fotowoltaiczne). Angażuje się też w inwestycje drogowe, przykładem jest umowa na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S3 Kamienna Góra Północ (z węzłem)–granica państwa.

Kontrakty zdobywa w Polsce i w państwach Unii Europejskiej (Niemcy, Belgia, Francja, Holandia). Wykonała takie obiekty, jak Galeria Młociny, Zespół Elektrowni Fotowoltaicznych Dobrcz/Mierki, Szucha Premium Offices, Hotel Hampton by Hilton w Gdańsku, kompleks hotelowy Platinum Resort, Szpital Południowy w Warszawie, Eurocentrum Office Complex w Warszawie. Zbudowała też instalację katalitycznego odazotowania spalin w Elektrowni Pomorzany w Szczecinie. Inne zrealizowane zadania to ciepłownia w Miechowicach i spalarnia odpadów komunalnych w Koninie. Firma buduje też kocioł opalany gazem ziemnym w Elektrociepłowni Michelin Polska w Olsztynie

 1. Warbud SA

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Fot. Warbud Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Fot. Warbud

Przychody w 2019 r.: 1894 mln zł

W ubiegłym roku firma mocno podniosła swoją pozycję na rynku notując wzrost przychodów o 21% w porównaniu z 2018 r., kiedy wynik wyniósł 1565 mln zł. W porównaniu z zeszłorocznym rankingiem przeskoczyła trzy firmy – Erbud, Unibep i Polimex-Mostostal.

Istniejąca od 1989 r. spółka budowlana specjalizuje się w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym. Zatrudnia ponad 1200 pracowników, zrealizowała już ponad 550 obiektów, na rynku budownictwa komercyjnego i medycznego należy do ścisłej czołówki. Głównym udziałowcem spółki jest VINCI Construction International Network.

Prowadzone lub ukończone inwestycje to m.in. budowa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (z nagrodą za najlepsze budowle 2019 r. przyznawaną przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa), Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, hotelu na terenie lotniska w Poznaniu, budynku Sądu Rejonowego w Toruniu czy siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Firma została też generalnym wykonawcą biurowca Brama Oławska we Wrocławiu dla Grupy PZU.

 1. Torpol SA

Roboty torowe w Porcie Gdańsk. Fot. Torpol Roboty torowe w Porcie Gdańsk. Fot. Torpol

Przychody w 2019 r.: 1849 mln zł

Grupa zanotowała skokowy wzrost przychodów w 2019 r. – o ponad 21%. W 2018 r. osiągnęła poziom 1526 mln zł wpływów i zamykała pierwszą dziesiątkę rankingu firm budowlanych w Polsce.

Dla Torpolu to kolejny kolejny rok wzrostów – w 2018 r. osiągnęła 112% przychodów z 2017 r. Firma od ponad 25 lat działa w obszarze modernizacji kolei. Jako pierwsza w kraju dostosowała linię kolejową do prędkości 160 km/godz. W miastach buduje zielone torowiska tramwajowe, wyposażone w systemy tłumienia drgań i ekrany akustyczne. Zatrudnia ponad 800 pracowników.

Wśród najważniejszych projektów realizowanych przez grupę znajdują się modernizacje linii kolejowych, będących krajową częścią paneuropejskich korytarzy transportowych – E20, E30, E65 i E75. Firma odpowiadała za zaprojektowanie i budowę multimodalnego dworca Łódź Fabryczna, zmodernizowała stację Gałkówek w ramach przebudowy połączenia kolejowego Warszawa–Łódź, zbudowała trasy tramwajowe w Poznaniu, Gdańsku i Olsztynie, a także w Bergen i Oslo w Norwegii. Realizuje przebudowy infrastruktury kolejowej w portach morskich w Szczecinie i Świnoujściu, a także w porcie gdańskim, wykonała układ torowy w ramach budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie. W tym roku zakończyła modernizację odcinków linii kolejowych na szlaku Warszawa–Poznań.

 

 1. Unibep SA

Opera i Filharmonia Podlaska. Fot. Unibep Opera i Filharmonia Podlaska. Fot. Unibep

Przychody w 2019 r.: 1452 mln zł

W 2018 r. w pozycji przychody widniała liczba 1659 mln zł. 12-procentowy spadek przesunął spółkę z pozycji szóstej na ósmą.

Pochodząca z Bielska Podlaskiego spółka działa na rynku już 70 lat. Jako przedsiębiorstwo działające w różnych segmentach branży budowlanej może pochwalić się kontraktami infrastrukturalnymi (budowa dróg i remonty mostów), jak i działalnością deweloperską – zarówno w kraju, jak i w Niemczech, Rosji oraz na Białorusi. Unibep posiada także największą w Polsce fabrykę domów modułowych, które sprzedaje m.in. do krajów skandynawskich. Przez spółkę zależną Budrex prowadzi m.in. działalność deweloperską w Warszawie, Poznaniu, Radomiu i Bielsku Podlaskim. Zatrudnia 1600 pracowników.

Firma zbudowała m.in. most nad rzeką Supraślą w woj. podlaskim, buduje jako lider konsorcjum 24-kilometrowy odcinek Bielsk Podlaski–Hajnówka drogi wojewódzkiej nr 689, oczyszczalnię ścieków w Bielsku Podlaskim, a także osiedle Fama Jeżyce na 2,5 tys. mieszkańców oraz Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego w ramach rozbudowy warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Wykonała też fundamenty, wzmocnienie gruntu i prace drogowe na budowie farmy wiatrowej w gminie Orla (woj. podlaskie), centrum logistyczne z terminalem przeładunkowym w miejscowości Łapy czy Operę i Filharmonię Podlaską.

 1. Polimex-Mostostal SA

Bloki energetyczne w Elektrowni Opole. Fot. Polimex-Mostostal Bloki energetyczne w Elektrowni Opole. Fot. Polimex-Mostostal

Przychody w 2019 r.: 1450 mln zł

Kolejna spółka z gorszym wynikiem w pierwszej dziesiątce w rankingu firm budowlanych w Polsce. W 2018 r. zanotowała wynik 1637 mln zł. Przychody zmniejszyły się więc o ponad 11%. To już kolejny rok zniżek – w ubiegłorocznym rankingu straciła aż 32,4% wpływów w porównaniu z 2017 r.

Grupa zajmuje się generalnym wykonawstwem w budownictwie przemysłowym, Realizuje specjalistyczne inwestycje w Polsce i za granicą dla branży energetycznej, petrochemicznej, gazowej oraz ochrony środowiska. Produkuje i eksportuje konstrukcje stalowe i kraty pomostowe. Istnieje od 1945 r., od 1997 r. jest notowana na warszawskiej giełdzie. Prawie 66% akcji mają spółki Enea, Energa, PGE i PGNiG Technologie.

Firma działa na rynku od 1945 r. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r. Była członkiem konsorcjum budującego nowe bloki energetyczne w Elektrowni Opole, zbudowała w konsorcjum z firmą Mitsubishi Hitachi Power System Europe GmbH blok 1075 MW w Elektrowni Kozienice, stawia zbiorniki w Terminalu Naftowym w Gdańsku (łącznie pięć), wykona remont instalacji Wytwórni Olefin 2 w Płocku dla PKN Orlen i wybuduje źródło w układzie wysokosprawnej kogeneracji gazowej o mocy do 20 MW z infrastrukturą techniczną – EC Słoneczna w ramach Słupskiego Klastra Bioenergetycznego. Postawi też farmę wiatrową o mocy 60 MW (Park Wiatrowy Janikowo).

 1. Mostostal Warszawa SA

Blok parowo-gazowy w Elektrociepłowni Żerań. Fot. Mostostal Warszawa Blok parowo-gazowy w Elektrociepłowni Żerań. Fot. Mostostal Warszawa

Przychody w 2019 r.: 1196 mln zł

Grupa zanotowała w 2019 r. wzrost przychodów o 14% (z 1047 mln zł w 2018 r.).

Firma jest notowana na giełdzie w Warszawie niemal od czasu jej otwarcia, a główny akcjonariusz to hiszpańska spółka Acciona Construcción SA (ponad 62% akcji). Mostostal Warszawa działa od 75 lat. Zajmuje się budownictwem ogólnym, przemysłowym, ekologicznym, energetycznym, infrastrukturalnym i drogowym. Ma doświadczenie w tworzeniu konstrukcji stalowych i instalacji technologicznych dla przemysłu petrochemicznego i chemicznego. W skład grupy wchodzą też spółki AMK Kraków, Mostostal Kielce SA, Mostostal Płock SA.

Aktualnie konsorcjum Mostostalu Warszawa i Acciony Construcción realizuje w formule projektuj i buduj odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica o długości ponad 10 km z tunelem długim na 2 km. Wartość kontraktu to 2,23 mld zł. Firma buduje też zbiorniki magazynowe w bazie paliw PERN w Boronowie, realizuje dostawę i montaż konstrukcji stalowych dla instalacji odazotowania spalin w Elektrowni Jaworzno III, w ramach konsorcjum montuje blok parowo-gazowy w Elektrociepłowni Żerań, wykonała kładkę pieszo-rowerową na Wyspę Bolko w Opolu, buduje osiedle mieszkań komunalnych Przyzby-Zalesie w Krakowie, podpisała umowę na 12 km drogi ekspresowej S7 od węzła Załuski do węzła Modlin, postawiła też nowy budynek Akademii Górniczo-Hutniczej dla wydziałów Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Do jej zadań należy też budowa Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych w Krakowie i siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.


Największe firmy budowlane w Polsce 2020

Lp.

Nazwa

Przychody 2019 (mln zł)

Przychody 2018 (mln zł)

Zmiana (%)

Dochody/Strata 2019 (mln zł)

 1.  

Budimex SA

7388

7387

0

582,52

 1.  

Strabag sp. z o.o.

4352

3141

38

560,77

 1.  

Skanska SA

2649

3007

-12

13,56

 1.  

PORR SA

2327

2735

-14

14

 1.  

Erbud SA*

2313

2332

-1

35

 1.  

Warbud SA

1894

1565

21

58,26

 1.  

Torpol SA

1849

1526

21

261,59

 1.  

Unibep SA

1452

1659

-12

29,53

 1.  

Polimex Mostostal SA

1450

1637

-11

-36,1

 1.  

Mostostal Warszawa SA

1196

1013

18

9,75

 1.  

PUT Intercor sp. z o.o.

1096

1290

-15

15,18

 1.  

Goldbeck sp. z o.o.

999

980

2

105,1

 1.  

ZUE SA

941

833

13

4,45

 1.  

Mota-Engil Central Europe SA

922

844

9

3

 1.  

Trakcja SA

896

1561

-43

-89,41

 1.  

Eurovia Polska SA

858

982

-13

-34,16

 1.  

Hochtief Polska SA

817

733

11

13,46

 1.  

POLAQUA sp. z o.o.

808

641

26

21,96

 1.  

Dekpol SA

806

837

-4

22,85

 1.  

Kajima Poland sp. z o.o.

799

926

-14

104,55

 1.  

IDS-BUD SA

782

749

4

0,87

 1.  

Adamietz sp. z o.o.

706

535

32

22,9

 1.  

Trasko-Inwest sp. z o.o.

648

729

-11

23,42

 1.  

Bremer sp. z o.o.

631

650

-3

76,3

 1.  

Mostostal Zabrze SA

601

613

-2

10,43

 1.  

HB Reavis Construction PL sp. z o.o.

590

287

106

28,15

 1.  

Mirbud SA

549

1 143

-52

23,17

 1.  

CFE Polska sp. z o.o.

544

382

42

77,22

 1.  

Depenbrock International Gmbh

537

921

-42

39,17

 1.  

Panattoni Construction Europe sp. z o.o.

514

1011

-49

15,5

 1.  

Gülermak SA

488

407

20

22,86

 1.  

Atlas Ward Polska

477

256

86

41,84

 1.  

Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o.

404

389

4

36,85

 1.  

Keller Polska sp. z o.o.

404

358

13

18,17

 1.  

Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o.

402

518

-22

27,53

 1.  

Colas Polska sp. z o.o.

384

252

52

17,74

 1.  

NDI sp. z o.o.

376

331

14

22,08

 1.  

Karmar SA

355

353

1

8,06

 1.  

Krot Invest KR Inżynieria sp. z o.o.

341

283

20

14,75

 1.  

AMW Sinevia sp. z o.o.

339

402

-15

-22,37

 1.  

Jakon sp. z o.o.

337

272

24

21,34

 1.  

Korporacja Budowlana Doraco sp. z o.o.

328

240

37

14,96

 1.  

Firma Budowlana Anna Bud sp. z o.o.

307

251

22

10,5

 1.  

Instal Kraków SA

279

406

-31

35,19

 1.  

Intop Warszawa sp. z o.o.

279

171

63

49,97

 1.  

Aldesa Construcciones Polska sp. z o.o.

265

259

2

16,84

 1.  

Kalter sp. z o.o.

254

260

-2

6,44

 1.  

Mosty Łódź

246

285

-14

0,59

 1.  

Drog-Bud sp. z o.o.

240

306

-22

9,01

 1.  

Daldehog Poland sp. z o.o.

225

226

0

28,68

 Źródło: Ministerstwo Finansów, Deloitte, obliczenia własne

*) wyniki podane przez spółkę

Przeczytaj także: Najbardziej innowacyjne państwa Europy i świata 2020 – ranking

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!