• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Największe spółki budowlane w Polsce 2022 [RANKING]

Opublikowano: 16-12-2022 Źródło: Deloitte, inzynieria.com

Największą działającą firmą budowlaną od 2017 r. pozostaje ta sama spółka. W rankingu pojawiły się trzy nowe (dwie weszły do pierwszej dziesiątki), przy czym jedna z nich powróciła do pierwszej piętnastki. W 2021 r. spółki z zestawienia zwiększyły przychody, choć trzy odnotowały spadek. Zapraszamy do rankingu.


Ranking największych spółek budowlanych w Polsce 2022. Fot. Wimbledon/Adobe Stock Ranking największych spółek budowlanych w Polsce 2022. Fot. Wimbledon/Adobe Stock

Łączne przychody 15 największych spółek budowlanych wyniosły w 2021 r. niemal 37,2 mld zł. W porównaniu z 2020 r. to więcej o 17,4%. Według ekspertów firmy Deloitte motorem napędowym wzrostu były inwestycje w budownictwie drogowym i kolejowym oraz magazynowym. W sektorze mieszkaniowym i biurowym doszło do spadków. Ich głównymi przyczynami był wzrost stóp procentowych utrudniających dostęp do kredytów hipotecznych, a także zmiana modelu pracy na np. hybrydowy wywołany przez pandemię COVID-19.

W 2022 r. pojawiły się nowe czynniki, z którymi mierzy się branża budowlana. To m.in. kryzys spowodowany agresją Rosji na Ukrainę, szybko rosnąca inflacja, a wraz z nią wyższe ceny materiałów i usług, a także zakłócenia w łańcuchach dostaw. Rośnie znaczenie działań prośrodowiskowych i społecznych: coraz ostrzejsze są wymagania związane z budowaniem obiektów, ograniczaniem śladu węglowego czy zużycia wody. Nowe technologie wpłyną na metody budowania i użytkowania budowli.

Zapraszamy do lektury rankingu – poniżej pierwsza dziesiątka i zestawienie 15 największych firm budowlanych w Polsce.

 

  1. Budimex

Obwodnica Wałbrzycha. Fot. Budimex Obwodnica Wałbrzycha. Fot. Budimex

Przychody w 2021 r. – 7911 mln zł

Firma jest liderem branży budowlanej od lat. W Grupie Budimex jest sześć spółek: Mostostal Kraków, Budimex Kolejnictwo, Circular Construction, Budimex Parking Wrocław, Budimex Bau i FB Serwis.

W 2021 r. jej przychody wzrosły o 2,6%, rozwój jest stabilny. Budimex był m.in. generalnym wykonawcą zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, Trasy Łagiewnickiej w Krakowie, postawił największy w Europie most typu extradosed (konstrukcja z elementami mostu belkowego i wantowego) i najwyższą wieżę kontrolną ruchu lotniczego w Polsce na lotnisku Katowice-Pyrzowice. Firma odrestaurowała też zabytkowy dworzec w Białymstoku, przebudowuje stację Warszawa Zachodnia (kontrakt za około 1,3 mld zł). Buduje m.in. odcinki dróg ekspresowych S6 (Słupsk– Bożepole Wielkie, obwodnica Metropolii Trójmiejskiej) i S19 Haćki–węzeł Bielsk Podlaski Zachód, modernizuje linie kolejowe (linia E75 na odcinku Białystok–Suwałki–Trakiszki), jest generalnym wykonawcą II etapu realizacji drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Zatrudnienie wynosi niemal 8 tys. osób. Grupa rocznie współpracuje z 15 tys. kontrahentów, ma ponad 300 kontraktów budowlanych. Koncentruje się na rynku polskim, ale coraz częściej realizuje inwestycje zagraniczne.

Korzenie Grupy sięgają 1968 r., kiedy powołano Centralę Handlu Zagranicznego Budownictwa Budimex. W 1992 r. została sprywatyzowana, a od 1995 r. jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jej strategicznym inwestorem jest hiszpański Ferrovial.

  1.  STRABAG

Budynek ambasady RP w Berlinie. Fot. STRABAG Budynek ambasady RP w Berlinie. Fot. STRABAG

Przychody w 2021 r. – 5083 mln zł

Polska spółka jest częścią europejskiego koncernu budowlanego wywodzącego się z Austrii, ze 180-letnią tradycją. Na polskim rynku działa od 35 lat (od 1987 r. – początek budowy hotelu Marriott w Warszawie), jest generalnym wykonawcą licznych projektów infrastrukturalnych w obszarze drogownictwa, kolei, a także inwestycji kubaturowych.

Firma ma sieć wytwórni mieszanek asfaltowych, wytwórnie betonu i kopalnie kruszyw. W Polsce zatrudnia prawie 6,5 tys. pracowników.

W Grupie STRABAG kluczowe są spółki STRABAG sp. z o.o. i STRABAG Infrastruktura Południe sp. z o.o. Grupa realizuje w Polsce niemal 600 przedsięwzięć rocznie, zarówno największych inwestycji, jak i mniejszych, ale ważnych regionalnie i dla samorządów.

Ważniejsze kontrakty to prace na linii kolejowej E59 na odcinku Dobiegniew–Słonice i Wronki–Krzyż, na E30 Kraków Główny–Rudzice z budową trzech mostów przez Wisłę (dwa są już oddane do użytku). W 2021 r. zakończyła przebudowę stopnia wodnego Przegalina w Gdańsku, a także prace na trzech fragmentach drogi ekspresowej S19 na granicy woj. lubelskiego i podkarpackiego oraz na odcinku S61 Kolno–Stawiski. W 2022 r. sfinalizowała m.in. budowę odcinka autostrady A1 Kamieńsk–Radomsko. Oddała też do użytku obwodnice Tarnobrzega i Kędzierzyna-Koźla, liczący 12 km odcinek zachodniej obwodnicy Łodzi i przebudowała Estakadę Pomorską w Szczecinie. Buduje trasę tramwajową na Kasprzaka w Warszawie.

 

  1. PORR

Tunel na LK 274 Wrocław–Jelenia Góra zostanie zrewitalizowany. Fot. PORR Tunel na LK 274 Wrocław–Jelenia Góra zostanie zrewitalizowany. Fot. PORR

Przychody w 2021 r. – 3498 mln zł

Grupa w Polsce działa poprzez spółkę PORR S.A. Austriacka grupa na europejskim rynku budowlanym działa od 1869 r., a nad Wisłą jest obecna od 1993 r. Realizuje strategię inteligentnego rozwoju, cyfryzacji i innowacyjności. Jednocześnie dywersyfikuje działalność – w 2021 r. sektor budowlany wypracował 49% przychodów, przedsięwzięcia kolejowe 22%, budownictwo kubaturowe 19%, a przemysłowe 10%. To ostatnie szybko rośnie, stając się kolejną podporą Grupy.

W kraju PORR realizuje inwestycje kolejowe i kubaturowe, a także drogowe. Do ważnych przedsięwzięć należą m.in. budowa tunelu w Świnoujściu (jeden z największych projektów tunelowych) pod Świną, który połączył wyspy Uznam i Wolin, a także wykonanie południowego odcinka gazociągu Polska–Litwa (GIPL) o długości 85 km i, wraz z konsorcjantem TGE Gas Engineering GmbH, rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu (kontrakt za prawie 2 mld zł). Realizowała także S2 Południową Obwodnicę Warszawy z tunelem pod Ursynowem. Jest generalnym wykonawcą odcinka drogi ekspresowej S3 Bolków–Kamienna Góra Północ na trasie z Legnicy do Lubawki. Powstają tu dwa tunele o łącznej długości około 2620 m. Dłuższy z nich (2300 m) będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce drążonym w skale metodą górniczą.

Inne przedsięwzięcia to m.in. biurowce (LIXA C i SKY SAWA w Warszawie, 3T Office Park w Gdyni, Andersia Silver w Poznaniu), hotele – IBIS Mogilska w Krakowie, Horizon w Szklarskiej Porębie i budynki mieszkalno-usługowe, jak Horizon Gdańsk Letnica. PORR prowadzi też roboty na drogach ekspresowych S1, S3, S7, S16, S19 i S61 oraz liniach kolejowych (m.in. E59, E30).

  1. Erbud

Zakład produkcji domów drewnianych MOD21. Fot. Erbud Zakład produkcji domów drewnianych MOD21. Fot. Erbud

Przychody w 2021 r. – 3102 mln zł

Spółka działa od 1990 r., a od 2007 r. jest notowana na GPW (indeks spółek budowlanych WIG Budownictwo). To największa firma budowlana w Polsce, która nie jest częścią międzynarodowych holdingów. Poza Polską wykonuje zlecenia w Niemczech, Belgii, Francji i Holandii. W 2021 r. odnotowała wzrost przychodów o 39,2% w porównaniu z rokiem 2020.

Erbud działa przede wszystkim w segmentach budownictwa kubaturowego, inżynieryjno-drogowego, przemysłowego i energetycznego (w zakresie odnawialnych źródeł energii – farmy wiatrowe i fotowoltaiczne). Angażuje się też w inwestycje drogowe, realizuje np. odcinek drogi ekspresowej S3 Kamienna Góra Północ (z węzłem)–granica państwa.

W 2022 r. uruchomił zakład produkcyjny MOD21 w Ostaszewie koło Torunia. Rozpoczyna zautomatyzowaną produkcję prefabrykowanych modułów dla budownictwa drewnianego. Jest poprzez Grupę ONDE czołowym producentem farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Osiągnięto już 3 GW mocy. Najbardziej dochodowy jest segment usług dla przemysłu. Buduje „pod klucz” kotłownię szczytowo-rezerwową w Bielsku-Białej dla firmy Tauron Ciepło, podobną w Kaliszu, stawia też kilkanaście farm wiatrowych.

Spółka wykonała takie obiekty, jak Galeria Młociny, Zespół Elektrowni Fotowoltaicznych Dobrcz/Mierki, Szucha Premium Offices, Hotel Hampton by Hilton w Gdańsku, kompleks hotelowy Platinum Resort, Szpital Południowy w Warszawie, Eurocentrum Office Complex w Warszawie. Zbudowała też instalację katalitycznego odazotowania spalin w Elektrowni Pomorzany w Szczecinie. Inne zrealizowane zadania to ciepłownia w Miechowicach i spalarnia odpadów komunalnych w Koninie. Przebudowała Elektrociepłownię Michelin Polska w Olsztynie.

 

  1. Mirbud

 

Terminal lotniska Warszawa – Radom. Fot. Mirbud Terminal lotniska Warszawa – Radom. Fot. Mirbud

Przychody w 2021 r. – 2506 mln zł

Mirbud S.A. działa na rynku budowlanym do 1988 r. Od 2002 r. zajmuje się jako generalny wykonawca budownictwem przemysłowym, budynków użyteczności publicznej czy mieszkaniowym. W 2004 r. poszerzył działalność o budownictwo drogowe, a w 2008 r. spółka weszła na GPW.

Grupa Mirbud składa się z czterech spółek. To Mirbud S.A. (budownictwo przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, budownictwo komercyjne, budownictwo mieszkaniowe, inżynieria drogowa), Kobylarnia S.A. (inżynieria drogowa, budowa dróg i mostów), JHM Development S.A. (działalność deweloperska) i Marywilska 44 sp. z o.o. (wynajem powierzchni komercyjnych, Centrum Handlowe i Park Handlowy MARYWILSKA 44 w Warszawie, park magazynowo-logistyczny w Ostródzie).

Grupa zatrudnia ponad 1000 pracowników, większość to inżynierowie z uprawnieniami budowlanymi. Dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym. Zrealizowała liczne duże kontrakty drogowe. To np. budowa autostrady A1 pomiędzy Włocławkiem a Toruniem czy wiele obwodnic. Posiada cztery wytwórnie mas bitumicznych.

Jest generalnym wykonawcą odcinka S6 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej oraz fragmentu drogi ekspresowej S1 Przybędza–Milówka (tzw. obejście Węgierskiej Górki) z dwoma tunelami. Realizuje obwodnicę Gostynia, przebudowuje i rozbudowuje halę widowiskowo-sportową Urania w Olsztynie, buduje centrum magazynowo-logistyczny we Wrześni i stadion miejski w Opolu, a także budynek wielofunkcyjny dla Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wykona Krakowskie Centrum Muzyczne (do stanu surowego). W grudniu 2022 r. zakończyła budowę terminalu lotniska Warszawa – Radom.

W 2021 r. zwiększyła przychody o 101,6%.

  1. Polimex-Mostostal

Elektrociepłownia Słoneczna w Słupsku. Fot. Polimex-Mostostal Elektrociepłownia Słoneczna w Słupsku. Fot. Polimex-Mostostal

Przychody w 2021 r. – 2304 mln zł

Grupa zajmuje się generalnym wykonawstwem w budownictwie przemysłowym, Realizuje specjalistyczne inwestycje w Polsce i za granicą dla branży energetycznej, petrochemicznej, gazowej oraz ochrony środowiska. Produkuje i eksportuje konstrukcje stalowe i kraty pomostowe. Istnieje od 1945 r., od 1997 r. jest notowana na warszawskiej giełdzie. Ponad 65% akcji mają spółki Enea, Energa, PGE i PGNiG Technologie.

Spółka była członkiem konsorcjum budującego nowe bloki energetyczne w Elektrowni Opole, zbudowała w konsorcjum z firmą Mitsubishi Hitachi Power System Europe GmbH blok 1075 MW w Elektrowni Kozienice, stawia zbiorniki w terminalu naftowym w Gdańsku, wykonała remont instalacji wytwórni Olefin w Płocku dla PKN Orlen i wybuduje źródło w układzie wysokosprawnej kogeneracji gazowej o mocy do 20 MW z infrastrukturą techniczną – EC Słoneczna w ramach Słupskiego Klastra Bioenergetycznego. Postawiła też farmę wiatrową o mocy 60 MW (Park Wiatrowy Janikowo).

Grupa realizuje m.in. dostawę i montaż bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 497 MW i cieplnej 326 MW w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, rozbudowuje linię tramwajową w Olsztynie, wykonuje blok energetyczny dla Zakładów Azotowych Puławy, dwa bloki parowo-gazowe w Elektrowni Dolna Odra (jest konsorcjantem General Electric), a także elektrociepłownię gazowo-parową w Siechnicach.

 

  1. Unibep

Wiadukt na budowie drogi ekspresowej S8. Fot. Unibep Wiadukt na budowie drogi ekspresowej S8. Fot. Unibep

Przychody w 2021 r. – 1712 mln zł

Spółka Unibep SA z Bielska Podlaskiego działa od ponad 70 lat. Jej korzenie sięgają 1950 r., kiedy powstało Powiatowe Przedsiębiorstwo Budowlane w Bielsku Podlaskim. Do 1998 r. była firmą państwową, później komunalną, w 2000 r. włączono ją w struktury korporacji europejskiej, a w 2002 r. aktualni właściciele odkupili udziały od Budimeksu. W 2008 r. Unibep wszedł na GPW. Grupa buduje obiekty mieszkaniowe, biurowe, handlowo-usługowe, użyteczności publicznej, militarne, energetyczne i przemysłowe. Posiada największą w Polsce fabrykę budynków modułowych, działa też w drogownictwie – wykonuje drogi, stawia i remontuje mosty na terenie całego kraju. Prowadzi działalność deweloperską, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Łodzi. Zatrudnia 1700 pracowników.

Grupa Unibep realizuje m.in. odcinek drogi ekspresowej S19 Ploski–Haćki, inwestycję w technologii modułowej „Signaturhagen” w Kongsberg w Norwegii, budowę 17-kondygnacyjnego budynku w Warszawie dla Matexi Polska, II etap projektu mieszkaniowego SOHO w Warszawie, dostosowuje także źródła ciepła Energetyki Cieszyńskiej do obowiązujących przepisów ochrony środowiska. W 2022 r. podpisała umowy na realizację takich przedsięwzięć, jak budowa osiedla mieszkaniowego Lune de Malta w Poznaniu, osiedle CITYFLOW oraz Smartia Mokotów w Warszawie. Zamontuje kocioł do kotłowni biomasowej dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ełku, zakończyła budowę fragmentu drogi ekspresowej S61 Szczucin–Ełk (Via Baltica).

  1. Goldbeck

Gateway Gardens we Frankfurcie. Fot. Goldbeck Gateway Gardens we Frankfurcie. Fot. Goldbeck

Przychody w 2021 r. – 1558 mln zł

Firma jest częścią międzynarodowej rodzinnej grupy Goldbeck, jednej z największych firm budowlanych w Europie. W Polsce działa od 1997 r., ma oddziały w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie. Zakłady produkcyjne prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych znajdują się w Lućmierzu/Łodzi, Toruniu i Rakowicach Małych.

W ciągu 25 lat obecności nad Wisłą, spółka zrealizowała ponad 580 przedsięwzięć, stawiając głównie hale produkcyjne i logistyczne, wielopoziomowe parkingi, a także budynki biurowe. Łączna powierzchnia tych obiektów przekracza 10 mln m2. Spółka oferuje usługi kompleksowe, od projektu przez uzyskanie pozwolenia na budowę, po zgodę na użytkowanie.

Na budowach budynków maksymalnie wykorzystuje elementy prefabrykowane we własnych zakładach. Aktualnie ma kilkanaście kontraktów, w tym na budowę jednego z największych przemysłowych obiektów kubaturowych w kraju w Iłowej (powierzchnia 125 tys. m2).

Firma planuje do końca 2023 r. osiągnąć neutralność emisyjną.

 

  1. Pekabex

Osiedle Jasielska w Poznaniu. Fot. Pekabex Osiedle Jasielska w Poznaniu. Fot. Pekabex

Przychody w 2021 r. – 1505 mln zł

Firma powstała w 1972 r. pod nazwą Poznański Kombinat Budowy Domów. W 1991 r. została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa jako Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex S.A. W 2015 r. spółka weszła na GPW.

W przeszłości uczestniczyła w przedsięwzięciach związanych z budową stadionów na Euro 2012 i wprowadzała prefabrykaty drogowo-mostowe. Jej zakład jako pierwszy w Polsce wyprodukował elementy obudowy tunelu (tubingi) dla kolektora pod Wisłą do oczyszczalni ścieków Czajka. Pekabex uczestniczył też w budowie terminalu LNG w Świnoujściu. Spółka ma pięć fabryk w Polsce i jedną w Niemczech. Ma oddziały w kraju, u naszych zachodnich sąsiadów i w Szwecji. W tych krajach oraz w Norwegii realizuje kontrakty.

W 2021 r. zwiększyła sprzedaż o 58% w porównaniu do 2020 r. 58% przychodów pochodzi z przedsięwzięć dotyczących prefabrykacji, 37% z usług budowlanych, a 15% z produkcyjnych i działalności deweloperskiej. To np. osiedle Jasielska w Poznaniu, Casa Fiore w dzielnicy Wawer w Warszawie czy Casa Baia, apartamenty wakacyjne w centrum Helu.

  1. Warbud

Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Fot. Warbud Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Fot. Warbud

Przychody w 2021 r. – 1468 mln zł

Istniejąca od 1989 r. spółka budowlana zatrudnia ponad 1100 pracowników, zrealizowała już ponad 600 obiektów, na rynku budownictwa komercyjnego i medycznego należy do ścisłej czołówki, ale oferuje pełny zakres usług budowlanych. Głównym udziałowcem spółki jest VINCI Construction.

Firma zrealizowała takie inwestycje, jak budowa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, hotelu na terenie lotniska w Poznaniu, budynku Sądu Rejonowego w Toruniu czy siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Firma była też generalnym wykonawcą biurowca Brama Oławska we Wrocławiu dla Grupy PZU.

Warbud ma kontrakty na modernizację wiaduktów w ciągu Trasy Łazienkowskiej w Warszawie, przebudowę dwóch budynków Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, budowę centrum rehabilitacji dla dzieci w Poznaniu czy nadbudowę budynku głównego Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie i wykonanie Łódzkiego Centrum Toksykologii. Stawia Centrum Sportowo-Rekreacyjne w Płocku i nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także prowadzi modernizację i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w Krakowie.


Ranking największych spółek budowlanych w Polsce pod względem przychodów w roku 2021 (w mln zł)

 

Firma

Przychody 2021

Przychody 2020

Zmiana nominalna

Zmiana procentowa (%)

1

Grupa Budimex

7911

7709

202

2,6

2

Grupa STRABAG

5083

5187

-104

-2,0

3

Grupa PORR

3498

2688

810

30,1

4

Grupa Erbud

3102

2228

874

39,2

5

Grupa Mirbud

2506

1243

1263

101,6

6

Grupa Polimex-Mostostal

2304

1615

321

42,6

7

Grupa Unibep

1712

1682

30

1,8

8

Goldbeck*

1558

995

563

56,5

9

Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex S.A.*

1505

952

553

58,0

10

Warbud S.A.

1468

1635

-167

-10,2

11

Grupa Trakcja

1425

1339

86

6,4

12

Grupa Mostostal Warszawa

1305

1365

-60

-4,4

13

Skanska S.A.

1294

1170

124

10,6

14

Grupa Dekpol

1256

1055

201

19

15

PUT Intercor*

1238

804

434

54,1

Źródło: Deloitte, *) nowe firmy w rankingu

Przeczytaj także: Miasta z najlepiej zagospodarowaną przestrzenią publiczną

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!