- Na dachu oraz na fasadzie południowo-zachodniej zainstalowaliśmy przyjazną środowisku instalację fotowoltaiczną, która dzięki Słońcu generuje energię elektryczną. Dzięki tej instalacji zmniejszą się koszty związane z eksploatacją obiektu. Dodatkowo nasz budynek ogrzewany jest wyłącznie naturalnym ciepłem Ziemi, przy pomocy zamontowanych pomp ciepła. Cała instalacja to 55 pionowych odwiertów, z których każdy ma 110 m głębokości - wyjaśnia, cytowana w komunikacie, dr Beata Dziubińska, senior budowy ING UJ.


Ponadto siedzibę ING UJ wyposażono w BMS - zintegrowany system, który pozwala monitorować i zarządzać urządzeniami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu.

Budowa kosztowała 35,6 mln zł. Na parterze znajduje się m.in. aula główna na 105 miejsc, którą za pomocą przesuwnej ściany można podzielić na dwie części; na pierwszym piętrze jest m.in. siedem sal dydaktycznych i biblioteka z czytelnią, a na pozostałych kondygnacjach studenci mogą korzystać z m.in. 16 specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę.

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones. Prace rozpoczęły się jesienią 2014 r., trwały 20 miesięcy.

Siedziba ING UJ, obok powstającego w pobliżu Wydziału Chemii, to ostatni etap rządowego Programu Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ, na który przeznaczono ponad 940 mln zł z budżetu państwa.

Przeczytaj także: wynalazek naukowca z Lublina może zrewolucjonizować rynek pojazdów elektrycznych