Zgodnie z planem, w konstrukcji powinny dominować przeszklenia, a podmurówka i inne fragmenty elewacji zostaną wykonane z kamienia łamanego lub jego imitacji, podłogi zaś z żywicy przemysłowej. Budynek wyposażony zostanie w ogniwa fotowoltaiczne, przed nim powstanie plac manewrowy dla autobusów. Do dyspozycji podróżnych będą stalowe ławki oraz wiata przystankowa.

Nowy dworzec to część większego projektu: do Limanowej trafi też pięć ekologicznych autobusów, powstaną trzy parkingi typu „park&ride”. Do tego wprowadzony zostanie system biletu elektronicznego oraz system monitoringu wizyjnego, w którego skład wejdą kamery zlokalizowane m.in. właśnie w budynku dworca czy na przystankach autobusowych.

Koszt realizacji całego planu to 14,4 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniesie ponad 11,3 mln zł.

To jest wejście Limanowej w XXI w. Wszyscy mamy świadomość tego, jak ważna jest komunikacja publiczna. Miarą nowoczesnej cywilizacji i poziomu życia jest rozwój komunikacji publicznej: to ile osób i w jakich warunkach korzysta z tej formy podróżowania i komunikowania się – mówi, cytowany w komunikacie, Leszek Zegzda z zarządu woj. małopolskiego.

Co ciekawe, to także w okolicach Limanowej mają powstać dwa tunele kolejowe o łącznej długości około 5,8 km. Do tego planowana jest ponadkilometrowa estakada nad rzeką Łososiną i drogą wojewódzką nr 965 w Limanowej - obie te inwestycje mają być zrealizowane w ramach budowy trasy Podłęże–Piekiełko wraz z modernizacją istniejącej linii Chabówka–Nowy Sącz.

Przeczytaj także: 13 tuneli i 8 estakad. Jest przetarg na linię Podłęże–Piekiełko [MAPA]