• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Lotnisko w Jasionce: loty do Izraela i USA, transport cargo

Opublikowano: 27-02-2018 Źródło: PAP

Radni sejmiku woj. podkarpackiego zdecydowali w trakcie sesji 26 lutego br. o zakupie 60 tys. udziałów w spółce Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, która zarządza podrzeszowskim lotniskiem. Łączny koszt zakupu wyniesie 6 mln zł. Uzyskane przez spółkę pieniądze przeznaczone mają być na inwestycje.


Lotnisko w Jasionce: samorząd kupuje udziały. Fot. PL RZE Lotnisko w Jasionce: samorząd kupuje udziały. Fot. PL RZE

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zapowiedział, że debata nad przyszłością spółki lotniskowej odbędzie się w maju lub czerwcu br. Jak powiedział: Musimy dyskutować o nowym miejscu i roli lotniska w Jasionce w kontekście uruchamianych lotów do USA i Izraela. Buduje się również Centralny Port Komunikacyjny, trzeba zatem na nowo określić rolę lotniska w Jasionce. O organizację debaty wnioskowała przewodnicząca klubu PO w sejmiku, Teresa Kubas-Hul.

Lotnisko Rzeszów-Jasionka. Fot. PL RZE Lotnisko Rzeszów-Jasionka. Fot. PL RZE

Połączenie lotnicze z USA, a konkretnie z miastem Nowy Jork, uruchomione zostnie pod koniec kwietnia. Wcześniej, bo już od 11 marca, będzie można skorzystać z oferty lotów do Tel Awiwu (Izrael).


Planowane są nie tylko loty pasażerskie. Ortyl przyznał, że na razie skala transportów cargo do USA będzie niewielka, zaledwie 10 ton, ale jak podkreśla marszałek – będą to loty regularne. Wierzę, że wpłynie to na uruchomienie pełnego transportu towarów drogą lotniczą – zaznaczył Ortyl. Terminal cargo otwarto 12 czerwca 2017 r.

Terminal cargo lotniska Rzeszów-Jasionka. Fot. Marcin Kołacz/PL RZE Terminal cargo lotniska Rzeszów-Jasionka. Fot. Marcin Kołacz/PL RZE

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży udziałów przeznaczone zostaną przede wszystkim na inwestycje, w tym na dostosowanie lotniska do wymogów związanych z uruchomieniem połączenia do Nowego Jorku.

Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.

Początki istnienia rzeszowskiego lotniska sięgają lat okupacji hitlerowskiej; w 1940 r. dla celów wojennych w Jasionce została wybudowana droga startowa o długości 1200 m i szerokości 40 m, jak przeczytać można w historii lotniska. W 1959 r. nadzór nad nim przejął Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. Z dniem 1 kwietnia 1974 r. lotnisko Rzeszów-Jasionka otrzymało rangę lotniska międzynarodowego, a zarazem zapasowego dla warszawskiego Okęcia. 13 lat później weszło w struktury Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze" i znajdowało się w nich do 2009 r.

Lotnisko Rzeszów-Jasionka. Fot. PL RZE Lotnisko Rzeszów-Jasionka. Fot. PL RZE

8 maja 2012 r. obsługę pasażerów przeniesiono do nowo wybudowanego terminala pasażerskiego, w którym połączono dwie funkcje tego typu obiektów: odlotową oraz przylotową. Przepustowość terminala to 720 pasażerów na godzinę, jednak docelowo może ona osiągnąć poziom 1400 pasażerów na godzinę, tj. 1,8 mln przewożonych osób rocznie. 

Przeczytaj także: Piła będzie miała lotnisko

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia