Do października br. ma potrwać budowa centrum badawczego GEO-3EM Energia, Ekologia, Edukacja Politechniki Wrocławskiej (PWr). Odbyła się już tradycyjna uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Koszt przeprowadzenia wszystkich prac to 100 mln zł.
Politechnika Wrocławska buduje centrum badawcze. Fot. Politechnika Wrocławska
Cały gmach będzie w zasadzie olbrzymim laboratorium badawczym, a opracowywane tutaj technologie trafią bezpośrednio do biznesu. Dlatego właśnie liczymy na współpracę z przemysłem – mówi, cytowany w komunikacie, prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Centrum badawcze powstaje przy ul. Na Grobli, obok m.in. stacji kolei linowej „Polinka”. Obiekt będzie miał ponad 4,5 tys. m2 powierzchni. Zaplanowano w nim 12 laboratoriów, z których będą korzystać naukowcy z wydziałów PWr: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Chemicznego, Elektroniki, Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Mechanicznego.
Laboratoria zostały powiązane bezpośrednio z wydziałami, ale są one absolutnie otwarte na wszystkie jednostki Politechniki Wrocławskiej, a co więcej, także na potrzeby całego środowiska akademickiego. Ogólnie rzecz ujmując, będą w nich prowadzone badania w skali nano, mikro oraz makro. Przygotowując całą inwestycję konsultowaliśmy się z firmami działającymi na Dolnym Śląsku. Oczywiście mowa tu m.in. o KGHM, ale także o wielu innych, bardzo poważnych przedsiębiorstwach, z którymi już rozpoczęliśmy działania – dodaje prof. Zbigniew Sroka z Wydziału Mechanicznego, senior budowy.
Fot. Politechnika Wrocławska
Na realizację inwestycji uczelnia otrzymała 70 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
Przeczytaj także: Na Dolnym Śląsku powstanie centrum badań energii przyjaznej środowisku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.