Od tego momentu rozpoczną się intensywne konsultacje z mieszkańcami, tak aby wypracować kompromisowe rozwiązania wyzwania, jakim jest nabycie gruntów pod tą inwestycję – powiedział Wild 8 maja br. w Sejmie podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o CPK.


Podkreślił, że rząd ma świadomość, iż realizacja tego przedsięwzięcia nie będzie następować bez problemów. To inwestycja bezprecedensowa, także ze względu na swoją skalę – dodał.

Projekt ustawy ma na celu budowę CPK, czyli multimodalnego węzła transportowego w centrum kraju. Związane mają być z nim inwestycje dotyczące rozbudowy sieci kolejowej i przemodelowania systemu transportowego. 90% terenów potrzebnych do powstania CPK przewidujemy, że uda nam się nabyć (...). Te negocjacje, które rozpoczną się jeszcze w tym roku, potrwają do końca 2019 r., czyli będą trwały przeszło 1,5 roku. Rzeczpospolita dołoży starań, aby umowy były jak najbardziej korzystne dla lokalnej społeczności, ponieważ pisaliśmy ustawę w taki sposób, aby wyjść jak najdalej naprzeciw niepokojom społeczności lokalnej – zadeklarował Wild.

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą, w gminie Baranów. Ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie realizacyjnym port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet około 100 mln. Ma on powstać na około 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne osiem lat, czyli do końca 2027 r. 

Przeczytaj także: Pasażerowie coraz bardziej zainteresowani lotniskiem w Zielonej Górze