Projekt specustawy mieszkaniowej zakłada m.in. skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych. Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował go 14 czerwca br.
Specustawa mieszkaniowa wprowadzi m.in. standardy urbanistyczne. Fot. guteksk7/Shutterstock
Na podstawie specustawy, przy zobowiązaniu się do spełnienia określonych warunków, będzie można uzyskać ułatwienia dla przedsięwzięcia obejmującego budowę, zmianę sposobu użytkowania lub przebudowę – przekazała Polska Agencja Prasowa (PAP). W wyniku tych działań powinien powstać budynek lub budynki mieszkalne wielorodzinne o łącznej liczbie lokali mieszkalnych nie mniejszej niż 25 lub budynki mieszkalne jednorodzinne o łącznej liczbie nie mniejszej niż 10.
Dzięki nowym regulacjom okres przygotowania inwestycji skróci się z pięciu lat do roku. Ułatwienia mają służyć wszystkim inwestorom budowlanym, ale jednocześnie specustawa wprowadzi standardy urbanistyczne.
Standardy urbanistyczne są zróżnicowane ze względu na liczbę mieszkańców na trzy grupy:
- dla gmin, w których liczba mieszkańców nie przekracza 30 tys.;
- dla gmin, w których liczba mieszkańców mieści się w zakresie od 30 tys. do 100 tys.;
- dla gmin w których liczba mieszkańców jest większa niż 100 tys.
Samorząd będzie miał prawo zwiększyć lub zmniejszyć w uchwale wymagane od inwestora standardy, ale tylko do 50% założonych wskaźników. Przepisy określą odległości takich inwestycji od przedszkola, szkoły, przystanku komunikacji publicznej, wymaga zapewnienia dostępu do drogi i, zgodnie z zapotrzebowaniem, dostępu m.in. do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz sieci elektroenergetycznej.
Specustawa pozwoli na „uruchomienie” gruntów, które do tej pory nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym, w tym gruntów rolnych w administracyjnych granicach miast, a także pokolejowych, powojskowych, poprzemysłowych – informuje PAP.
Nowe regulacje nie umożliwią inwestowania na terenach podlegających ochronie.
Co istotne, mieszkańcy gminy będą mogli wyrażać opinie i zgłaszać uwagi wobec zaproponowanej lokalizacji inwestycji, a decyzja o lokalizacji będzie podlegać nie lokalizacji inwestycji będzie następować w drodze uchwały rady gminy, co stanowi wyraz zachowania władztwa planistycznego gminy, przy jednoczesnym zapewnieniu partycypacji społecznej.
W wyniku konsultacji, projekt ustawy wymaga od inwestorów dołączenia koncepcji urbanistyczno-architektonicznej już na etapie składania wniosku. Najlepsza zostanie wyłoniona w procedurze konkursowej. Ustawa zapewnia udział przedstawicieli gminy w zespole oceniającym.
Jak wskazuje resort inwestycji i rozwoju, ustawa wpłynie na większą podaż inwestycji mieszkaniowych i tym samym większą konkurencyjność rynku. Dla nabywców i najemców oznacza to w praktyce obniżenie ceny mieszkań i zwiększenie ich dostępności także w gminach, gdzie dziś nie budują deweloperzy – podsumowuje PAP.
Ustawa będzie obowiązywać przez 10 lat.
Przeczytaj także: Budimex zrezygnuje z dużych kontraktów?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.