Choć nie wybrano jeszcze generalnego wykonawcy, we wtorek, 2 października br., rozpoczęła się budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Centrum stanie na 500 palach. Bryła budynku, o wysokości 14 m, nawiązywać będzie do kadłuba statku.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Źródło: UMWZP
Budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie rozpoczęła się od burzenia pozostałości po budynku socjalnym ZMPSiS i nieczynnej trafostacji. Zgodnie z harmonogramem, prace wyburzeniowe mają potrwać do listopada br. Po nich, do lutego 2019 r., zaplanowano przebudowę sieci podziemnych – to zadanie będzie polegać na usuwaniu kolizji instalacji podziemnych.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie – rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Fot. UMWZP
Ponadto jeszcze w tym roku ma zostać przeprowadzony przetarg na wybór generalnego wykonawcy, który na placu budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie ma pojawić się w marcu 2019 r. Wtedy też rozpoczną się właściwe prace, związane z – jak napisano – budową kubatury budynku.
W Morskim Centrum Nauki na około 8 tys. m2 powierzchni znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. W budynku powstanie planetarium, a na dachu taras, który będzie punktem widokowym na Wały Chrobrego i Odrę. Całkowity koszt budowy to około 80 mln zł.
Dzięki temu, że idea tego miejsca dojrzewała latami, jest pełniejsza, mamy na nią dwa razy więcej środków, a przede wszystkim nie będzie odnosić się tylko do przeszłości, ale zestawimy morskość z przyszłością, innowacyjnym myśleniem, nauką. Powstające tu Morskie Centrum Nauki odmieni nieodwracalnie Łasztownię i Szczecin, ale także percepcję myślenia o morskości – mówi, cytowany w komunikacie, Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie – budowa. Fot. UMWZP
Budynek Morskiego Centrum Nauki kształtem będzie przypominać kadłub statku, co ma nawiązywać do tematyki i funkcji samego ośrodka. Będzie też jednak wyznaczać kierunek przyszłej zabudowy dla całej Łasztowni.
Dodajmy, że pod koniec kwietnia br. wybrano inżyniera kontraktu. Przetarg wygrała szczecińska firma PM Services Poland sp. z o.o. Jak w marcu podał Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZP), wiedza i doświadczenie inżyniera kontraktu będzie miała duży wpływ szczególnie na wykonanie fundamentów. Dlaczego? Ponieważ Morskie Centrum Nauki w Szczecinie stanie na 500 palach gwarantujących stabilne posadowienie w trudnych nadodrzańskich warunkach gruntowych – napisano.
Zakończenie budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie planowane jest na 2021 r. Rocznie Centrum ma odwiedzać około 100 tys. osób.
Przeczytaj także: Port Gdynia – kto zmodernizuje Nabrzeże Holenderskie?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.