W Polsce, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, zmodernizowanych i wybudowanych ma być około 200 dworców kolejowych. Częścią projektu jest budowa Innowacyjnych Dworców Systemowych (IDS), wśród których znalazł się właśnie dworzec w Sędziszowie Małopolskim.

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP. Oznacza budowę nowych, parterowych budynków dworców kolejowych, które zajmą miejsce najczęściej dużych, niefunkcjonalnych obiektów. Cechą charakterystyczną IDS jest zastosowanie proekologicznych rozwiązań, takich jak np. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy systemy odzysku wody deszczowej, która ma służyć do spłukiwania toalet.


Nowy dworzec kolejowy w Sędziszowie Małopolskim powstanie w nowej lokalizacji, przy zejściu do przejścia podziemnego prowadzącego na perony. Będzie to budynek parterowy, składający się z dwóch niezależnych części połączonych wiatą (poczekalnia zewnętrzna). W ramach budowy dworca powstanie też parking samochodowy i rowerowy. Nowy obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

W czasie budowy podróżni będą mogli korzystać z dotychczasowego dworca kolejowego w Sędziszowie Małopolskim.

Przeczytaj także: PKP wybudują 20 innowacyjnych dworców