• Rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii projekt nowego Prawa zamówień publicznych
  • Celem nowej ustawy jest zwiększenie efektywności systemu zamówień i wzrost konkurencyjności rynku
  • Wśród propozycji znajduje się m.in. procedura uproszczona poniżej progów unijnych, zmniejszenie opłat za skargi do KIO i powołanie komitetu ds. kontroli w zamówieniach publicznych.

Jak poinformowała minister Jadwiga Emilewicz, projekt nowych regulacji trafi niebawem do dalszych prac w Sejmie i w Senacie i ma szansę zostać przyjęty do końca trwania kadencji obecnego parlamentu.

System zamówień publicznych z roku na rok staje się coraz mniej konkurencyjny. W systemie zamówień nasze państwo wydało około 163,2 mld zł w 2017 r. i aż 202 mld w 2018 r. To blisko 10% naszego PKB! Chcemy, aby te pieniądze – bardziej niż dotychczas – były wydawane efektywnie oraz służyły wzmocnieniu polskich firm. A także, by wzmacniały innowacyjność polskiej gospodarki i pomagały w osiąganiu naszych celów gospodarczych i społecznych – podkreśliła Emilewicz.

Najważniejsze zmiany w Prawie zamówień publicznych

Wśród kluczowych propozycji nowego Prawa zamówień publicznych znajdują się:

  1. Zasada efektywności – uzyskanie jak najlepszego stosunku poniesionych nakładów do uzyskanych efektów. Celem jest obniżenie kosztów poprzez sprawną procedurę, wykorzystującą dostępne w ustawie narzędzia, nie – jak dotychczas – przez poszukiwanie jak najniższej ceny.
  2. Procedura uproszczona poniżej progów unijnych.
  3. Obowiązkowe, częściowe płatności i zaliczki w dłuższych umowach oraz wzmocnienie podziału zamówień na części. Ma to zwiększyć nie tylko liczbę startujących w przetargach podmiotów, ale także rolę dialogu inwestora z wykonawcą na każdym etapie realizacji zamówienia.
  4. Katalog klauzul niedozwolonych (abuzywnych) oraz nowych zasad waloryzacji wynagrodzenia.
  5. Obniżone opłaty od skargi i wydłużenie terminu wpłynięcia odwołania. Opłata za skargę do sądu ma wynosić trzykrotność (nie – jak dziś – pięciokrotność) opłaty wniesionej do Krajowej Izby Odwoławczej. Dodatkowo, wyznaczony ma być osobny sąd ds. zamówień publicznych.
  6. Ugodowe rozwiązywanie sporów. Służyć ma temu wprowadzenie mechanizmu koncyliacji. Strony będą mogły zwrócić się do Sądu Polubownego, który działać będzie przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, aby szybko rozstrzygnąć spór, zanim trafi on na wokandę.
  7. Komitet ds. kontroli w zamówieniach publicznych – forum współpracy i wymiany informacji pomiędzy organami. Wypracowane zostaną również wspólne dla wszystkich zasady przeprowadzania kontroli.
  8. Wzmocnienie roli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w przygotowywaniu i propagowaniu dobrych praktyk i wzorów dokumentów, które będą stanowiły wsparcie dla zamawiających. Działać będzie m.in. specjalna infolinia, a prezes będzie publikował postanowienia umowne sprzeczne z zasadami Prawa zamówień publicznych i wyjaśniał wątpliwości interpretacyjne.


Dotychczasowa praktyka zamówień publicznych, ukształtowana na gruncie obowiązujących obecnie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych z 2004 r., okazała się silnie niekorzystna dla rynku, doprowadzając do sporów o wielomiliardowych wartościach oraz upadku w minionych latach setek przedsiębiorstw. Rozwiązania zawarte w obecnej wielokrotnie nowelizowanej ustawie Prawo zamówień publicznych, w coraz mniejszym stopniu przystają do oczekiwań i wyzwań stojących przed polskim rynkiem, w tym w szczególności rynkiem budowlanym w perspektywie kolejnej dekady rozwoju Polski w latach 2020–2030 – potwierdza Jan Styliński, prezes PZPB.

Przeczytaj także: Decyzję środowiskową uzyskamy szybciej?