Bryła budynku o wysokości 14 m i długości 122 m nawiązywać będzie do kadłuba statku. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie będzie miało ponad 10 tys. m2 powierzchni całkowitej. Kubatura budynku wyniesie 49 tys. m3. Centrum stanie na 500 palach, które gwarantują, jak napisano, kiedy szukano inżyniera kontraktu, stabilne posadowienie w trudnych nadodrzańskich warunkach gruntowych.

Obiekt będzie składał się z trzech naziemnych kondygnacji, piętra technicznego oraz szatni znajdującej się w podziemnej części. W budynku znajdą się m.in.: trzy poziomy wystawiennicze (prawie 3,6 tys. m2 ekspozycji), sala konferencyjna, planetarium na 60 osób i taras na dachu. Centrum będzie budowane według certyfikacji LEED, czyli zastosowane zostaną rozwiązania zapewniające m.in.  optymalizację kosztów w okresie utrzymania, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych oddziaływań na środowisko.

MCN stanie na Łasztowni (to wyspa rzeczna), przy ul. Wendy 6. To okręt, który na stałe  zacumuje na nabrzeżu starówka w Szczecinie. Będzie nie tylko podkreślał nasze zachodniopomorskie i szczecińskie tradycje morskie, ale będzie też zaciekawiał kolejne pokolenia do tego, aby rozkochać się w morzu. To miejsce będzie nadawało nowy ton tej części Szczecina i przyczyni się do dalszego rozwoju Łasztowni – mówi marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Sama budowa, za którą odpowiada firma Erbud S.A., pochłonie ponad 91 mln zł, ale całościowe koszty realizacji tej inwestycji to niemal 133 mln zł. Morskie Centrum Nauki będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Według szacunków, rocznie Centrum będzie odwiedzać około 100 tys. osób.

Przeczytaj także: Z Zalewu Szczecińskiego wydobyto minę morską