Podczas ceremonii otwarcia nowe lotnisko, jedno z największych i najkosztowniejszych na świecie, określono jako nowe potężne źródło rozwoju narodowego. Położony 46 km na południe od centralnego placu Tiananmen port lotniczy Pekin-Daxing odciąży bowiem dotychczasowe międzynarodowe pekińskie lotnisko, gdzie ograniczona przestrzeń wpływa niejednokrotnie na opóźnienia lotów.

Port lotniczy Daxing jest drugim największym na świecie lotniskiem (pod względem powierzchni), z wynikiem 54 km2. Na pierwszym miejscu nadal plasuje się King Fahd International Airport w Dammam (Arabia Saudyjska), mający 77,6 km2 powierzchni. 

Terminal w kształcie sześcioramiennej gwiazdy zaprojektowało studio Zaha Hadid Architects. Władze oczekują, że do 2021 r. lotnisko będzie obsługiwało 45 mln pasażerów rocznie, a w dalszej przyszłości liczba ta wzrośnie do 100 mln. Przejazd szybkim pociągiem z tego lotniska do południowych dzielnic Pekinu ma zająć 20 minut, transport ułatwi też sieć kolejowa (w tym metro) i autobusowa.


Tak budowano drugie największe lotnisko na świecie

Na nowe lotnisko mają się przenieść chińskie linie lotnicze China Southern i China Eastern, a około 50 zagranicznych przewoźników ogłosiło, że zaoferuje przeloty na Pekin-Daxing. Są wśród nich Polskie Linie Lotnicze LOT, które zamierzają uruchomić bezpośrednie połączenie z Warszawy do Daxing już pod koniec października, nie rezygnując przy tym z dotychczasowych rejsów na lotnisko Pekin.

Do tej pory główne lotnisko w Pekinie powstało 60 lat temu. Obiekt ten doczekał się miana najbardziej ruchliwego portu lotniczego w Azji i jednego z najbardziej „obleganych” na świecie. Dysponuje trzema terminalami, obsługuje także ładunki cargo. 

Przeczytaj także: Największe lotniska na świecie