Ponad 9,5 mln km2 powierzchni, tyle zajmują Chiny, najludniejszy kraj na świecie. Aby ułatwić 1,42 mld obywateli komunikację, już 40 lat temu postanowiono o konieczności wybudowania sieci tuneli. Przez cztery dekady udało się utworzyć sieć tuneli komunikacyjnych o niebagatelnej łącznej długości 36 782 km.

Tunele komunikacyjne w Chinach do 2018 r.

  Rodzaj tunelu   Łączna długość
[w km]
Łączna liczba

 

DROGOWE 16 331 15 117 
KOLEJOWE 15 940 16 500
METRO 4511 -


Tak wielka liczba projektów tunelowych wynika tak naprawdę z jednego: ogromnej potrzeby skrócenia czasu transportu pomiędzy różnymi częściami kraju. Właśnie ta potrzeba była siłą, która popchnęła przemysł do budowy tych tuneli tak szybko, jak to możliwe i w jak największej liczbie – powiedziała w rozmowie z inzynieria.com Jinxiu Yan, przewodnicząca międzynarodowej organizacji tunelowej  ITA-AITES. 


Najdłuższy tunel kolejowy w Chinach liczy obecnie 32 km (New Guanjiao Tunnel), jednak już niedługo ma wyprzedzić go o 2 km Gaoligongshan Tunnel. W Państwie Środka nie brak też linii Kolei Dużych Prędkości: najdłuższa trasa tunelowa wynosi 27,8 km (Taihangshan Tunnel). Wszystkie te obiekty są dwunawowe.

Tunele drogowe im ustępują: Qinling Zhongshanm Highway Tunnel ma zaledwie 18 km, jeszcze mniej, bo 15,2 km będzie mieć budowany Muzhailing Highway Tunnel.

Czy warto przypomnieć tu przeprawę Hong Kong–Makau–Zhuhai? Będący jej częścią tunel ma jedynie 6 km... jest za to największym, najgłębiej położonym tunelem zatapianym. Łącznie, to też najdłuższa na świecie przeprawa mostowo-tunelowa. Niedługo jednak rekord pobiją znów... Chińczycy: ZOBACZ FILM.


Cały czas mówimy o tunelach do transportu ludzi i towarów. W przypadku tuneli do przesyłu wody długości się zmieniają... Obecnie najdłuższy tunel wodny w Chinach, Dauhoang, ma 85 km długości. Jednak planowany w najbliższej przyszłości tunel Kashuang uzyska łączną długość aż 283 km! Stanie się wtedy bez wątpienia najdłuższym tunelem na świecie.

To jednak nie wszystko: Chińczycy zamierzają zrealizować o wiele więcej projektów. Łącznie w najbliższych latach mają zrealizować inwestycje obejmujące budowę 20 tys. km tuneli, a kolejnych 20 tys. km jest już w projektowaniu. Dla porównania – w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat powstać ponad 15 tuneli o długości co najmniej 500 m każdy.


Najciekawsze chińskie projekty tunelowe w realizacji

Spośród obecnie procedowanych tysięcy chińskich projektów tunelowych warto wyróżnić dwa. Pierwszy to tunel kolejowy pomiędzy prowincją Syczuan a Tybetem. Jego długość wyniesie około 1400 km (cała linia kolejowa ma mieć długość 1742 km). Geologia na tej trasie jest niezwykle złożona: uskoki regionalne, wieczna zmarzlina, osuwiska, katastrofy geologiczne. Robót nie ułatwią też trudne warunki pogodowe i geograficzne.

Drugim projektem jest 123-kilometrowy podmorski tunel kolejowy pod cieśniną Bohai. Jego budowa pozwoli na skrócenie trasy pomiędzy Dalian a Yantai o 1600 km. Będzie to superdługi tunel podmorski, a jego drążenie odbywać się będzie również w złożonych warunkach geologicznych.

Chińczycy wykorzystują do realizacji projektów tunelowych różne metody budowy, zarówno konwencjonalne, jak i zmechanizowane. Korzystają z własnych zasobów i wytycznych, jak i z pomocy zagranicznych producentów czy firm konsultingowych. Jaka będzie przyszłość tej branży w Chinach? Póki co, nie zanosi się na osłabienie boomu. 

Rozmowa została przeprowadzona podczas seminarium „Wyzwania nowoczesnego tunelowania”, zorganizowanego przez Podkomitet Budownictwa Podziemnego PKG wraz z ITA-AITES, Metrem Warszawskim i Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej 13 września br. w Warszawie.

Przeczytaj także: Najdłuższe tunele na świecie