Wydaje się, że świat pokochał nowe technologie – dzięki nim możemy nie tylko sięgać dalej i pracować wydajniej, ale też relaksować się. Wiele czasu poświęca się na badanie nowych sposobów rozrywki, szczególnie rzeczywistości wirtualnej (VR). Stosunkowo łatwo zbadać, jak lubią relaksować się ludzie, jednak Rosjanie postawili poprzeczkę wyżej. Otóż dowiedzieli się, co najbardziej lubią oglądać… krowy. Jaki jest efekt tego eksperymentu?
To nie fotomontaż: krowy w goglach VR można zobaczyć w Rosji. Fot. msh.mosreg.ru
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego, na farmie RusMoloko odbywa się niecodzienna praktyka. Krowom zakładane są gogle VR, w których wyświetlany jest obraz letniego pola, działający na zwierzęta relaksująco. Bardziej relaksująco, niż przebywanie na takim polu, ponieważ obraz w goglach jest perfekcyjnie dopasowany do sposobu widzenia krów. Symulacja ma odpowiednio wyregulowane odcienie kolorów czerwonego, niebieskiego i zielonego, co sprawia, że krowy lepiej widzą sztucznie wykreowane pole, niż to, na którym by się faktycznie znajdowały.
Króliki... a właściwie krowy doświadczalne według resortu czują się lepiej, a ilość i jakość dawanego przez nie mleka jest bardziej satysfakcjonująca niż w przypadku zwierząt, które nie mają dostępu do najnowszej technologii.
Rosjanie zapowiadają dalsze badania nad zastosowaniem VR w produkcji mleka. Jak jednak podkreślają – pewnie nieco na swoją obronę – nie są sami w dążeniu do opracowania nietypowych rozwiązań mających na celu pobudzenie krów do produkcji większej ilości mleka, i to o lepszej jakości.
Połączenie wieloletniego doświadczenia i technologii jest kluczem do zrównoważonego rozwoju branży. Aby rozwiązać palące problemy związane z produkcją mleka, eksperci coraz częściej angażują się w prace w ramach wysoko wyspecjalizowanych dziedzin, również w zakresie technologii informatycznych – podaje ministerstwo. Przykłady gospodarstw mleczarskich z różnych krajów dowodzą, że warto sięgać po tzw. rozwiązania alternatywne. W USA w oborach instalowane są automatycznie obracające się szczotki masujące krowy. W wielu regionach Europy zwierzęta słuchają muzyki klasycznej. Wszystko po to, by zmaksymalizować „możliwości produkcyjne”.
Czy VR okaże się faktycznie skuteczny jako narzędzie relaksu dla zwierząt i zwiększenia zysków ich właścicieli? Czas pokaże – ale wnioski z tego typu eksperymentów zachęcają do dalszych badań.
Przeczytaj także: Dzięki tym okularom zobaczysz, co znajduje się pod ziemią
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.