Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego, na farmie RusMoloko odbywa się niecodzienna praktyka. Krowom zakładane są gogle VR, w których wyświetlany jest obraz letniego pola, działający na zwierzęta relaksująco. Bardziej relaksująco, niż przebywanie na takim polu, ponieważ obraz w goglach jest perfekcyjnie dopasowany do sposobu widzenia krów. Symulacja ma odpowiednio wyregulowane odcienie kolorów czerwonego, niebieskiego i zielonego, co sprawia, że krowy lepiej widzą sztucznie wykreowane pole, niż to, na którym by się faktycznie znajdowały.

Króliki... a właściwie krowy doświadczalne według resortu czują się lepiej, a ilość i jakość dawanego przez nie mleka jest bardziej satysfakcjonująca niż w przypadku zwierząt, które nie mają dostępu do najnowszej technologii.

Rosjanie zapowiadają dalsze badania nad zastosowaniem VR w produkcji mleka. Jak jednak podkreślają – pewnie nieco na swoją obronę – nie są sami w dążeniu do opracowania nietypowych rozwiązań mających na celu pobudzenie krów do produkcji większej ilości mleka, i to o lepszej jakości.

Połączenie wieloletniego doświadczenia i technologii jest kluczem do zrównoważonego rozwoju branży. Aby rozwiązać palące problemy związane z produkcją mleka, eksperci coraz częściej angażują się w prace w ramach wysoko wyspecjalizowanych dziedzin, również w zakresie technologii informatycznych – podaje ministerstwo. Przykłady gospodarstw mleczarskich z różnych krajów dowodzą, że warto sięgać po tzw. rozwiązania alternatywne. W USA w oborach instalowane są automatycznie obracające się szczotki masujące krowy. W wielu regionach Europy zwierzęta słuchają muzyki klasycznej. Wszystko po to, by zmaksymalizować „możliwości produkcyjne”.

Czy VR okaże się faktycznie skuteczny jako narzędzie relaksu dla zwierząt i zwiększenia zysków ich właścicieli? Czas pokaże – ale wnioski z tego typu eksperymentów zachęcają do dalszych badań.

Przeczytaj także: Dzięki tym okularom zobaczysz, co znajduje się pod ziemią