W Warszawie, pod placem Powstańców Warszawy (dzielnica Śródmieście), powstanie czterokondygnacyjny parking (420 miejsc postojowych). Podpisano już umowę na projekt i budowę. Jej stronami są miasto oraz firma Immo Park Warszawa Sp. z o.o., spółka zależna Mota-Engil. Obiekt do użytku ma zostać oddany w 2024 r.
Fot. 06photo/Adobe Stock
- Parking wybudowany zostanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP)
- W planach Warszawy jest już kolejny taki obiekt podziemny
Wartość inwestycji to około 86 mln zł. Co ciekawe, obiekt powstanie w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego: choć właścicielem parkingu będzie miasto, to wszystkie środki na budowę zapewni spółka Immo. W zamian za to przez 40 lat to ona będzie zarządzać, a tym samym czerpać dochód z parkingu. Jak twierdzi biuro prasowe warszawskiego magistratu, to pierwsza tego typu umowa dotycząca parkingu podziemnego w Polsce. Mamy powody do zadowolenia. Udało nam się wynegocjować warunki i umowę, która jest unikalna w skali kraju. Dzięki podpisanemu dziś partnerstwu Warszawa zyska nowy wielopoziomowy parking podziemny, nie inwestując przy tym własnych środków. Co ważne, ryzyko inwestycyjne również będzie po stronie koncesjonariusza – powiedział w piątek Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Plac Powstańców Warszawy po zakończeniu budowy podziemnego parkingu. Źródło: UM Warszawa
Czterokondygnacyjny parking pod placem Powstańców Warszawy koncesjonariusz ma wybudować w ciągu najbliższych 48 miesięcy. Warszawie zależy, aby jej oferta w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego była różnorodna i bogata. Dotychczasowe doświadczenia, związane są m.in. z wymianą niemal 1600 wiat przystankowych, obsługą i rozwojem miejskiego inkubatora przedsiębiorczości i kreatywności – Centrum Kreatywności Targowa, i w końcu parking na placu Powstańców Warszawy. Projekty te potwierdzają, że model PPP pozwala stolicy z sukcesem realizować zaplanowane przedsięwzięcia – mówił Grzegorz Kaczorowski, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy.
Ceny za parkowanie ustali koncesjonariusz, przy czym w ofercie uwzględnione mają być abonamenty dla okolicznych mieszkańców. Obiekt zostanie wyposażony m.in. w ładowarki dla samochodów elektrycznych. Na powierzchni placu będą zamontowane stojaki rowerowe. Wierzę, że parking, który powstanie pod placem Powstańców Warszawy, będzie pierwszym, ale nie ostatnim, jaki zostanie wybudowany w najbliższych latach w stolicy. Mam cichą nadzieję, że następny będzie podziemny garaż nieopodal Starego Miasta. Gdyby powstał, widok na Starówkę z brzegów Wisły byłby jeszcze piękniejszy – dodała Anna Nehrebecka-Byczewska, radna Warszawy.
Przeczytaj także: Kraków zbuduje linię tramwajową w formule PPP?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.