Kraków przygotowuje się do budowy 4,5-kilometrowego odcinka linii tramwajowej od ul. Meissnera do Mistrzejowic. To szósty etap projektu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, realizowany ma być w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Ostatnio zakończono dialog konkurencyjny z trzema firmami.
Fot. etat/Adobe Stock
- Budowa powinna rozpocząć się za dwa i pół roku
- Celem inwestycji jest poprawa dostępności komunikacyjnej oraz większa liczba tramwajów
- Ustalono już zasady współpracy stron PPP
Jak wskazują prognozy, z nowego tramwajowego odcinka w ciągu godziny będzie korzystać niemal 3 tys. osób. Z kolei zgodnie z projektem, tramwaje mają kursować co 1,5 min. Na trasie pojawi się 10 par przystanków, a w rejonie ronda Polsadu powstanie wielopoziomowy węzeł przesiadkowy. Przez kilka ostatnich miesięcy z firmami: Mota-Engil Central Europe PPP Road sp. z o.o., VARDUN sp. z o.o. oraz konsorcjum PPP Solutions Polska sp. z o.o. (lider) i Gulermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu A.S. omawiano m.in. kwestie techniczne, a także te związane z finansowaniem i podziałem ryzyka między miastem a wykonawcą. Ustalono już zasady, jakie będą obowiązywać partnerów w trakcie pierwszych 20 lat eksploatacji nowego torowiska.
Źródło: UM Kraków
Umowa z firmą, która będzie partnerem miasta w realizacji tej inwestycji, powinna zostać podpisana mniej więcej we wrześniu tego roku. Zgodnie z dalszymi planami, ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) ma być uzyskane w II kwartale 2022 r. Krakowianie z nowej linii mają zacząć korzystać w I kwartale 2024 r. Jak poinformował krakowski magistrat, projekt został wybrany jako jeden z kilku (z różnych branż) projektów pilotażowych przez rząd. W oparciu o doświadczenia naszego projektu będą powstawały wytyczne dla innych miast odnośnie tego, jak pozyskiwać finansowanie w modelu PPP na inwestycje infrastrukturalne. Jest to szczególnie ważne w perspektywie zakończenia finansowania takich projektów przez UE.
Kraków w Europejskim Banku Inwestycyjnym stara się o środki na budowę tej linii tramwajowej. Do końca pierwszego półrocza powinniśmy otrzymać informację zwrotną w kwestii ewentualnego włączenia się tej instytucji do współfinansowania tego przedsięwzięcia – mówi Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Przeczytaj także: Budowa obwodnicy Krakowa z tunelami ruszy w połowie roku?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.