• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowy Jork: powstaje najwyższy hotel modułowy na świecie

Opublikowano: 17-05-2020 Źródło: DMDmodular, PMM Cranes, Marriott International

Nowojorski hotel Marriott International na Manhattanie będzie najwyższym modułowym hotelem na świecie. Moduły – gotowe pokoje – produkuje polska firma. Wysokość 25-piętrowego budynku wyniesie 110 m.


Pokój hotelowy – moduł. Fot. DMDmodular Pokój hotelowy – moduł. Fot. DMDmodular
  • 168 pokoi hotelowych będzie zbudowanych z gotowych prefabrykowanych modułów
  • Nowojorki hotel za 65 mln USD zostanie otwarty jesienią 2020 r.
  • Moduły są produkowane w Skawinie

Hotel będzie miał 168 modułów – pokoi, umieszczonych na 21 kondygnacjach. Wszystkie dostarczy polska spółka DMDmodular, która produkuje je w Skawinie pod Krakowem.

Prefabrykowane segmenty będą przygotowanymi do użytku pokojami hotelowymi, w pełni wykończonymi i wstępnie wyposażonymi – z łóżkami, pościelą, podłogą, a także poduszkami i kosmetykami.


Budowlę zaprojektował Danny Forster z Danny Forster & Architecture, generalnym wykonawcą jest nowojorska firma Skystone. Wartość inwestycji wynosi około 65 mln USD, sama konstrukcja modułowa zostanie „złożona” w 90 dni, a hotel o nazwie AC Hotel New York NoMad przy 842 Sixth Avenue zacznie przyjmować gości jesienią 2020 r.

Wizualizacja hotelu modułowego. Źródło: Danny Forster & Architecture Wizualizacja hotelu modułowego. Źródło: Danny Forster & Architecture

Każdy moduł to pokój hotelowy z łazienką. Poniżej, na czterech piętrach wykonanych metodami tradycyjnymi, znajdą się przestrzenie wspólne, takie jak bary, sklepy i restauracje. W taki sam sposób zostaną wybudowane schody i windy. Pozostałe kondygnacje zostaną wykonane w technice modułowej. Każde piętro będzie się składać z ośmiu ram. Hotel będzie zwieńczony modułowym dachem i wykonanym tą samą metodą barem.

Plac budowy to obszar między West 30th i 29th Streets, przy Sixth Avenue. W marcu br., po wyburzeniu liczącego pięć pięter marmurowego budynku, montowano dźwigi wieżowe.

Wnętrze modułu hotelowego. Fot. DMDmodular Wnętrze modułu hotelowego. Fot. DMDmodular

Inwestycja jest uważana za przełomową w branży budownictwa modułowego, może zachęcić do realizacji kolejnych takich projektów. Czas trwania budowy jest tu znacznie krótszy od tradycyjnego: prefabrykowane moduły są produkowane w fabryce, a później układane w docelowym miejscu. W trakcie produkcji deweloper tradycyjnymi metodami buduje przestrzenie wspólne. Dzięki temu roboty na placu budowy trwają krócej, co jest ważne szczególnie w dużych, zatłoczonych miastach i metropoliach. Są mniej uciążliwe dla otoczenia, generują mniej odpadów i hałasu.

Modułowy hotel wznoszący się na 110 m będzie dowodem na to, że można w ten sposób stawiać wysokie budynki – tę metodę zwykle wykorzystuje się w niskiej zabudowie.

Przeczytaj także: Koronawirus nie zatrzyma inwestycji w ramach CPK

Fot. Danny Forster & Architecture (moduł2)

Fot. DMDmodular

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!