Rekrutacja inżynierów jest bardzo trudnym zadaniem. Jako pracodawca musisz konkurować z firmami z całego świata. Polscy inżynierowie zdążyli już zdobyć uznanie na niemal wszystkich kontynentach. Czy w dobie globalizacji masz zatem szansę na współpracę z najlepszymi spośród nich?
Fot. Bergman | Engineering
Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Dysponujesz atutami, które możesz z powodzeniem wykorzystać w procesie rekrutacyjnym. Najpierw zadbaj jednak o to, by zaznajomić się z rzeczywistymi potrzebami kandydatów na tak wymagającym rynku pracy.
Dobra stawka nie wystarczy, by rekrutować wysoko wykwalifikowanych inżynierów
Oczekiwania inżynierów są wysokie i ze wszech miar uzasadnione. Mamy rynek pracownika. Spowodowane pandemią załamanie w zatrudnieniu nie dotyczy specjalistów. Wręcz przeciwnie. Firmy, które chcą dalej funkcjonować, muszą uzyskać wsparcie najlepszych spośród nich.
Nowocześni pracodawcy zdają sobie sprawę, że najlepszą reklamę podczas rekrutacji inżynierów mogą im dać dotychczasowi pracownicy. Kandydaci sprawdzą Twoje przedsiębiorstwo w mediach społecznościowych i na portalach rekrutacyjnych zaraz po przeczytaniu ogłoszenia. Jeśli dotąd działanie Twojej firmy było nienaganne, teraz to zaprocentuje.
Inżynierów może również zachęcić możliwość rozwijania się przy ciekawych projektach. Znaczenie będą miały szkolenia, które im zaoferujesz i certyfikaty, jakie będą mogli przy Tobie zdobyć. Cenna będzie także okazja do pracy w międzynarodowym zespole. Nie zrażaj się jednak jeśli Twoja firma działa wyłącznie na terytorium naszego kraju. Zamiast skupiać się na przetrwaniu, postaw przed sobą ambitne zadania, a z łatwością przyciągniesz do nich osoby zainteresowane podnoszeniem swoich kwalifikacji.
Zwracaj też uwagę na to, by rekrutacja nie była dla kandydata nadmiernym obciążeniem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że poszukiwany przez Ciebie pracownik jest obecnie zatrudniony. Pokaż, że szanujesz czas fachowców, dobrze organizując rozmowę kwalifikacyjną i solidnie się do niej przygotowując.
Proces rekrutacji nie może opierać się wyłącznie na poznaniu umiejętności technicznych specjalistów
Określ dokładnie, jakie narzędzia, programy i normy musi znać inżynier, by móc pracować w Twojej firmie. Zastanów się, czy dysponujesz czasem i środkami niezbędnymi do tego, by wyszkolić dobrze rokujące osoby, które jeszcze nie zdobyły w tym zakresie doświadczenia. Musisz także jasno określić, w jakich językach obcych zatrudniony przez Ciebie pracownik będzie czytać dokumentację techniczną. Sprawdź też dotychczasową historię zatrudnienia i wyszukaj informacje o projektach i firmach, o których mowa w CV.
Pamiętaj, że zatrudniasz kogoś, kto będzie pracował z innymi ludźmi. Nie ignoruj kompetencji miękkich, które mogą zaważyć na dobrej atmosferze w zespole. W zależności od proponowanego stanowiska postaw na osoby komunikatywne i zaangażowane lub na niezależnych ekspertów, którzy przede wszystkim muszą wykazać się wiedzą i umiejętnością przekazania jej w sposób zrozumiały.
Rekrutacji inżynierów nie musisz przeprowadzać samodzielnie
Współpraca z profesjonalną firmą rekrutacyjną jest bardzo dobrym pomysłem podczas rekrutacji pracowników na stanowiska inżynierskie. W ten sposób oszczędzisz swój czas i ograniczysz wysiłek, jaki będzie trzeba włożyć w pozyskanie fachowców. Zwróć jednak uwagę na to, że inżynierowie nie będą traktować poważnie pierwszego lepszego rekrutera. Do rozmowy z ekspertem potrzeba wybitnego specjalisty w branży HR, który będzie potrafił rozmawiać z inżynierem w jego języku.
Z tego względu korzystaj wyłącznie z usług przedsiębiorstw, które mają bogate doświadczenie w pracy z osobami z wykształceniem technicznym.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.