Lotnisko w Gliwicach właśnie wzbogaciło się o nową, utwardzoną drogę startową o długości 920 m (została zachowana możliwość wydłużenia do 1300 m), a także drogę kołowania i płytę postojową. Powstała też infrastruktura towarzysząca – parkingi, drogi dojazdowe, ścieżka rowerowa, która biegnie dookoła lotniska.

Gliwicki port lotniczy ma charakter publiczny niepodlegający certyfikacji, co pozwala na wykorzystywanie go np. w ramach lotów szkoleniowych i sportowych, biznesowych czy małego ruchu cargo.


Plany wokół lotniska już zaczynają się realizować. Pas startowy powstał. Zachęcam do dalszej współpracy, aby jak najszybciej otoczenie lotniska się zmieniało, aby pas startowy był jak najintensywniej wykorzystywany – powiedział prezydent Gliwic Adam  Neumann.

Lotnisko w Gliwicach – historia i atuty

Lotnisko na Trynku w Gliwicach należy do miejskiej spółki – Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju (GAPR) oraz Aeroklubu Gliwickiego. Działa już od 1916 r. Zgodnie z pierwotnymi planami ówczesnych niemieckich władz, miało pełnić rolę głównego portu lotniczego Górnego Śląska. Później, w 1927 r., uruchomiono regularne loty do Wiednia, Warszawy, Gdańska i Lipska. Z kolei w trakcie II wojny światowej z obiektu korzystało lotnictwo III Rzeszy. W latach 50. XX w. zaczęła się tu rozwijać działalność Aeroklubu Gliwickiego.

Zajmuje niemal 88 ha. Jego atutem jest bliskość węzła autostrad A1 i A4 oraz Drogowej Trasy Średnicowej. Do tego w okolicy jest duża koncentracja specjalistycznych usług dla małych samolotów, ważna jest też bliskość centrum Nowe Gliwice, gdzie działają firmy sektora nowych technologii. Korzystać mają z niego m.in. przedsiębiorcy gliwickiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przeczytaj także: Koleją na lotnisko w Pyrzowicach [wizualizacje]