Dworzec w Szklarskiej Porębie pochodzi z 1902 r., ostatecznego kształtu nabrał w 1919 r. Podczas niedawno zakończonej renowacji odświeżono elewację, zamontowano iluminację i na nowo urządzono wnętrza. Obiekt otwarto dla pasażerów.
Fot. PKP
- Dworzec jest najważniejszą budowlą na kolejowym szlaku do Jeleniej Góry
- Po przebudowie obiekt odzyskał historyczny charakter
- Przebudowa kosztowała 22,5 mln zł brutto
Odnowienie elewacji
Dworzec w Szklarskiej Porębie Górnej to najważniejsza budowla infrastruktury pasażerskiej na linii kolejowej prowadzącej od Jeleniej Góry. Elewację całego kompleksu i detale architektoniczne poddano renowacji. Oczyszczono granitowy cokół, a w górnej części zamontowano drewnianą okładzinę w regionalnym, góralskim stylu. Przywrócono historyczny charakter parterowej części dworca. Po jej stronie wschodniej dokonano konserwacji drewnianej okładziny, a po zachodniej renowacji elewacji w stylu muru pruskiego. Odtworzono też stolarkę okienną i drzwiową.
Aranżacja wnętrza
We wnętrzu, na parterze budynku głównego zorganizowano i zaaranżowano przestrzeń obsługi podróżnych z przestronnym, kolebkowo sklepionym holem z ostrołukowymi oknami znajdującym się w części północnej i południowej, w których umieszczono witraże przedstawiające tzw. ośkę kolejową – symbol transportu szynowego. Hol pełniący funkcję poczekalni wyposażono w ławki, elektroniczne tablice informacyjne, system informacji głosowej odpowiadające współczesnym standardom. Na pierwszym i drugim piętrze będzie prowadził działalność hostel, a parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny. Salę kinową urządzono w części budynku o konstrukcji szachulcowej, a na parterze bliżej przejazdu kolejowego wielofunkcyjną salę wystawową.
Nowoczesne wyposażenie
W pomieszczeniach dworca zamontowano udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidzących i niedowidzących. Budynek został docieplony od wewnątrz, okna i drzwi mają niski poziom przenikalności cieplnej, zainstalowano energooszczędne oświetlenie, a nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej i wody czuwa system BMS (Building Management System). Wprowadzono też rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo: monitoring, kontrolę dostępu, sygnalizację włamania i napadu oraz przeciwpożarową.
Na placu przed dworcem wybudowano modernistyczny w stylu taras widokowy z panoramą Szklarskiej Poręby. W sąsiedztwie są miejsca postojowe, wiata, stojaki rowerowe, przebudowano z udziałem gminy ulicę i chodniki.
Przebudowę rozpoczęto w 2019 r. Wykonano ją za 22,5 mln zł brutto (część kwoty pokryło dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). Projekt dworca to dzieło pracowni architektonicznej An Archi Group, a roboty przeprowadziło Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum.
Przeczytaj także: Odbudowa katedry Notre-Dame z kontrowersjami w tle
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.