• Budynek z 1986 r. będzie ocieplony, zmieni się wygląd elewacji
  • W środku, po wyburzeniu części ścian i stropów, powiększy się przestrzeń
  • Modernizacja zakończy się w II połowie 2022 r.

Istotne zmiany na zewnątrz

Siedlecki dworzec oddano do użytku w 1986 r. Po modernizacji jego wygląd znacznie się zmieni. W trakcie renowacji elewacji dojdzie do usunięcia wtórnych nawarstwień i rekonstrukcji pierwotnych form profili, takich jak gzymsy czy balustrady. Zostaną odtworzone osie okienne. Budynek przejdzie termomodernizację przy wykorzystaniu technologii ściany trójwarstwowej. Na zewnątrz pojawi się ceglana okładzina, zaplanowano też miejscowe wykończenia patynowaną blachą tytan-cynk. W ten sam sposób będą wykończone świetliki i attyki.

Przed budowlą przewidziano wiatę rowerową z 10 stojakami, kilka miejsc parkingowych i krótkiego postoju. Całość uzupełnią ławki i kosze.


Całkowicie nowe wnętrze

Wewnątrz zmieni się dotychczasowy układ funkcjonalny, tak by stworzyć dużą przestrzeń do obsługi podróżnych. Część ścian i stropów w zachodnim skrzydle budynku zostanie wyburzona. W wyniku tych prac powstanie dwukondygnacyjne pomieszczenie pełniące funkcję poczekalni z antresolą komunikacyjną na piętrze. Kasy biletowe i toalety publiczne znajdą się na parterze. Od strony holu głównego zaplanowano wejścia do przyległych lokali komercyjnych. Punkty handlowo-usługowe będą dostępne zarówno na parterze, jak i na piętrze. Standardowo będą zamontowane wyświetlacze informacyjne i zainstalowany system komunikatów głosowych.

Prace do II połowy 2022 r.

Inne prace to dostosowanie dworca do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez wykonanie ścieżek prowadzących czy map dotykowych oraz montażu windy. Wykonawca przywróci oryginalną szerokość korytarzy i poszerzy schody.

Oferty można składać do 27 kwietnia. Prace budowlane mają się rozpocząć w połowie 2021 r. i zakończyć w II połowie 2022 r. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Zabytkowy dworzec w Szklarskiej Porębie nabrał nowego blasku