Nowoczesność i współczesność połączona z przeszłością i historią, to koncepcja, która wygrała konkurs architektoniczny na nowy ratusz miejski – siedzibę magistratu w budowanym Nowym Centrum Łodzi. Projekt nawiązuje do budynku na pl. Wolności z XIX w.
Zwycięski projekt. Wizualizacja: Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP
- Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 80 tys. zł
- Nowy magistrat znajdzie się w pobliżu dworca stacji Łódź Fabryczna
- Inwestycja zostanie zrealizowana w formule PPP
Jeden budynek lepszy od 23
Konkurs na nowy ratusz to pierwszy krok do zbudowania sprawnego, przyjaznego i otwartego na mieszkańca urzędu. Jednego urzędu w jednym miejscu. Dziś jesteśmy porozrzucani w 23 różnych budynkach po całym mieście. Biura mieszczą się w kamienicach, peerelowskich klocach, zabytkowych obiektach nieprzystosowanych do funkcji biurowych, ani obsługi mieszkańców. Miałam przyjemność zasiadać w jego jury i bardzo się cieszę, że poziom prac był wysoki, a my przyznaliśmy w konkursie pierwszą nagrodę – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.
Trudny wybór
Architekt miasta i przewodniczący jury konkursowego Marek Janiak podkreślił, że konkurs był zaproszeniem do dyskusji o kształcie współczesnego ratusza z udziałem krajowych i zagranicznych architektów. Za najlepszy uznano projekt zespołu Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP w składzie Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech. Zwycięzcy otrzymają 80 tys. zł. Drugiej nagrody nie przyznano, za to trzy prace zajęły trzecie miejsce. Przyznano też trzy wyróżnienia.
Zadanie nie było łatwe. Ratusz to jeden z najważniejszych obiektów w mieście. Mieliśmy nadzieję, że prace spełnią nasze ambicje, co do rangi obiektu i tak się stało. Wszystkie nagrodzone prace pokazują obiekt imponujący, który będzie się w strukturze miasta wyróżniał – komentuje Marek Janiak.
Budowę sfinansuje prywatny partner
Miasto uważa, że najbardziej opłacalna jest budowa nowego ratusza w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – samorząd nie wydaje w takiej sytuacji własnych środków. Miasto wniesie teren a partner kapitał. Z potencjalnym partnerem władze będą też negocjować wykonanie zadania zgodnie ze zwycięskim projektem.
Biura, usługi, gastronomia
Dla Łodzi jeden wspólny budynek ma przynieść oszczędności czasu, pracy, energii a w perspektywie całego projektu także pieniędzy. W obiekcie zaplanowano nie tylko biura i przestrzenie dla obsługi mieszkańców, ale także otwarte i dostępne dla wszystkich lokale usługowe i restauracje. Ratusz znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca stacji Łódź Fabryczna, w miejscu, do którego łatwo dotrzeć wszelkimi środkami komunikacji.
Przeczytaj także: Gdańsk: port jachtowy w Górkach Zachodnich będzie rozbudowany
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.