• Centrum ma łączyć wiedzę i technologie z inkubacją przedsiębiorczości i aktywności społecznej
  • Prace pochłoną prawie 40 mln zł
  • Po rozbiórkach trwają roboty w szerokim zakresie

Wymiana dachu

W obu budynkach trwa układanie instalacji elektrycznych, wodnych i sanitarnych, stawiane są szyby wind. Na niższych kondygnacjach widać przyszłe elementy wykończenia, powstają ścianki działowe. Bardziej pracochłonny jest budynek A – jest większy, ale przede wszystkim wymaga wymiany dachu. Trwa dość skomplikowany montaż specjalnej konstrukcji stalowej.


Postępy w budynku B

W budynku B kończą się roboty przy budowie szybu windowego i klatki schodowej. Zakończono układanie izolacji podposadzkowych, a do finału zbliża się wykonywanie płyty posadzkowej na poziomie -1. Na poziomie +1 trwa naprawa stropu i słupów, na poziomie 0 powstają ściany działowe. Gotowe są już podposadzkowe instalacje sanitarne. Pracownicy rozpoczęli montaż stolarki okiennej oraz instalacji kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

Centrum otwarte na kreatywną współpracę

Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 będzie centrum społecznych i technologicznych innowacji, realizujących ideę Smart City. Ma kreatywnie łączyć sektory wiedzy i technologii z inkubacją przedsiębiorczości i aktywności społecznej. Przestrzeń będzie otwarta, nie tylko pod względem architektonicznym, ale głównie w kategoriach dostępności i możliwości współkreowania jej przez samych użytkowników. Będzie współdzielona i jako taka powinna pozostawać na swój sposób „tymczasowa” i „żywa”, a korzystanie z niej zależne od aktualnych potrzeb i pomysłów. I w ten sposób realizować idee partycypacji.

Przestrzeń dla jednostek miejskich

Istotny udział w funkcjonowaniu Klastra będzie mieć miasto. Jedną z najważniejszych funkcji przewidzianych w obiekcie jest działalność komórek i jednostek organizacyjnych miasta zlokalizowanych w budynku B, we współpracy z organizacjami społecznymi w sferze wspierania aktywności społecznej i gospodarczej oraz dialogu społecznego, których głównym celem będzie integrowanie tych działalności z pozostałymi sferami aktywności centrum – czytamy w komunikacie.

Koniec prac jeszcze w 2021 r.

Umowę na koncepcję, dokumentację projektową, uzyskanie decyzji administracyjnych i roboty budowlane podpisano w lutym 2020 r., a obiekt ma być gotowy jeszcze w tym roku. Prace wykonuje Mostostal Warszawa S.A. za ponad 39,25 mln zł. Projekt uzyskał dofinasowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 w wysokości przekraczającej 14 mln zł.

Przeczytaj także: Bydgoszcz: rewitalizacja rynku w Starym Fordonie