Konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage (ECFC) wygrało austriackie biuro architektoniczne Baumschlager Eberle Lustenau. Zwycięzca otrzyma 1,5 mln zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej.

Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie koncepcji, jak podaje Urząd Miasta Torunia, obiektu nowoczesnego, nietuzinkowego, oddającego w pełni w swoim wyrazie architektonicznym nieskrępowaną wyobraźnię autorów, tak jak nieprzewidywalna i autentyczna bywa sztuka filmowa. Budynek ma być przyjazny dla środowiska, efektywny energetycznie i komfortowy.
Jego elementy to centrum festiwalowe – reprezentacyjna sala główna z widownią, foyer z miejscem na wystawy, recepcją i kasami, a także przestrzeń wystawowo-targowa związana z produktami i technologiami kinowymi. Ma powstać też dom kina z muzeum i galerią sztuki filmowej, centrum edukacji oraz studio produkcyjne. Przed budynkiem ECFC zaplanowano obszerny, reprezentacyjny plac. Dla samochodów przewidziano podziemny parking.
Wizualizacja. Źródło: Baumschlager Eberle Lustenau
Budowa nowego obiektu jest wspólnym przedsięwzięcie władz Torunia, Fundacji Tumult i rządu. Środki na inwestycję pochodzą z budżetu państwa (400 mln zł) i miejskiego (200 mln zł).
Celem nie jest zakończenie inwestycji. Celem jest działalność obiektu, którą już widzę oczami wyobraźni. Dziękuję wszystkim członkom jury za na pewno niełatwe dyskusje. Możecie państwo czuć głęboką satysfakcję, że bierzecie udział w przedsięwzięciu, które będzie miało wymiar europejski – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.
ECFC będzie działać przez cały rok, nie tylko na potrzeby festiwalu. Będzie organizował pokazy filmowe, wystawy, prowadził działalność komercyjną, m.in. w zakresie edukacji. Będzie pierwszym miejscem w Polsce umożliwiającym organizację wydarzeń rangi światowej o charakterze premierowym. Dlatego musi to być budynek wyjątkowy – podkreślał prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz.
Drugie nagrody otrzymały biuro Kengo Kuma & Associate z Japonii oraz spółka K. Ingarden, J. Ewy Architekci, a trzecia nagroda przypadła firmie P2PA.
Przeczytaj także: Czy Bytom uratuje niszczejącą zabytkową Elektrociepłownię Szombierki?

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.