Z barometru wynika, że 4% firm spodziewa się zwiększenia inwestycji, ale już 50% - sprzedaży. 37,5% prognozuje poprawę płynności finansowej i niemal tyle samo (36%) liczy na poprawę kondycji w branży w kontekście pandemii COVID-19 w kolejnym półroczu.

Z najnowszych danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że po trudnym pierwszym półroczu ubiegłego roku, w którym wszyscy mierzyliśmy się z pierwszymi skutkami pandemii koronawirusa, i drugim, który dawał nadzieję na odbicie branży, z każdym miesiącem tego roku sytuacja w budownictwie poprawiała się. Od stycznia do czerwca 2021 r. firmy leasingowe sfinansowały sprzęt budowlany o wartości prawie 2 mld zł, co oznacza ponad 37% wzrost w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Widzimy więc ruch w branży. Barometr EFL, który wybiega w przyszłość, jednoznacznie nie wskazuje na powrót koniunktury, ale pokazuje, że same firmy budowlane liczą na utrzymanie się dobrej sytuacji w drugiej części tego roku – powiedział Radosław Woźniak, prezes EFL.

Budownictwo jest jedną z dwóch branż, które odnotowały w aktualnym pomiarze poprawę nastrojów (druga to HoReCa, czyli połączone sektory hotelarski i gastronomiczny). Z kwartału na kwartał optymizm rośnie. Większość badanych (54%) uważa, że wpływ pandemii COVID-19 na rynek budowlany jest ani pozytywny, ani negatywny (neutralny biznesowo). Jednocześnie, co trzeci uważa, że w najbliższym czasie sytuacja w branży ulegnie poprawie. Nastroje te znajdują odzwierciedlenie również w prognozie dotyczącej upadków firm budowlanych – tylko 4% przedsiębiorców uważa, że pandemia doprowadzi do ogłoszenia upadłości (dla porównania w branży HoReCa takie przekonanie ma aż 85% badanych). Co trzecia firma z branży budowlanej widzi w pandemii bodziec do rozwoju.

Przeczytaj także: Rynek budowlany w trakcie i po pandemii COVID-19 [wywiad z Janem Stylińskim, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa]