• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Na Mazowszu powstaną dwa kolejowe dworce systemowe

Opublikowano: 22-09-2021 Źródło: PKP

W ramach programu Innowacyjnych Dworców Systemowych Polskie Koleje Państwowe (PKP) realizują inwestycje w nowe obiekty w Garwolinie i Łaskarzewie w woj. mazowieckim. Będą niewielkie, ale nowoczesne, komfortowe i proekologiczne.


Garwolin – wizualizacja dworca. Źródło: PKP Garwolin – wizualizacja dworca. Źródło: PKP
  • Oba dworce będą wyposażone w panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 kW
  • Ogrzewanie zapewnią pompy ciepła
  • Sumaryczny koszt budowy obiektów wynosi 4,9 mln zł

Prace po rozbiórce starych dworców

Budowy rozpoczęły się latem. W Garwolinie rozebrano stary dworzec i budynek garażowo-gospodarczy. W ramach przygotowania terenu wykonano prace ziemne, rozpoczęły się roboty konstrukcyjno-żelbetowe oraz instalacyjne. Wyburzono także stary budynek dworca w Łaskarzewie. Aktualnie są tam prowadzone prace konstrukcyjno-żelbetowe w zakresie zbrojenie ław oraz stóp fundamentowych, trwa wykonywanie przyłączy. Przedsięwzięcia są realizowane z Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Minimalizm i funkcjonalność

Oba budynki powstają w formie modułów o prostej i nowoczesnej bryle z wieżą zegarową. Będą miały identyczny układ funkcjonalno-przestrzenny. Pod zadaszeniem znajdą się stojaki rowerowe, stacja naprawy rowerów. Zaplanowano dwa pawilony: w większym znajdzie się klimatyzowana, nowocześnie zaaranżowana poczekalnia dla podróżnych, doświetlona przez wielkopowierzchniowe przeszklenia w ścianach kurtynowych elewacji. Wnętrze będzie minimalistyczne i funkcjonalne, wyposażone w ergonomiczne ławki, półkę na bagaże, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegar. Strefa obsługi podróżnych to także poczekalnia, toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W mniejszym pawilonie będzie pomieszczenie na kasę biletową lub lokal komercyjny.

Łaskarzew Przystanek -– wizualizacja dworca. Źródło: PKP Łaskarzew Przystanek -– wizualizacja dworca. Źródło: PKP

Bez barier architektonicznych

Różne będą elewacje obiektów, mają nawiązywać do budynków w okolicy. W Garwolinie zostanie zastosowana cegła klinkierowa w kolorze czerwonym z rustykalną strukturą lica. W przypadku dworca Łaskarzew Przystanek będzie to okładzina wykonana z płyt betonowych barwionych w masie w kolorze jasnoszarym.

W obiektach wyeliminowano potencjalne bariery architektoniczne, zostaną zamontowane automatyczne drzwi i zainstalowane udogodnienia dla osób niedowidzących i niewidomych (oznakowanie w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące, mapy dotykowe czy zastosowanie kontrastowej kolorystyki wnętrz ułatwiającej orientację w przestrzeni).

Zielona energia elektryczna i cieplna

Dworce będą wyposażone w panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 kWp, które wytworzą około 2700 kWh energii elektrycznej rocznie. Pod ziemią znajdą się zbiorników na deszczówkę, która zostanie wykorzystana do podlewania roślinności i spłukiwania toalet. Oświetlenie LED będzie sterowane czujnikami ruchu współpracującymi z sensorami natężenia światła. Ogrzewanie zapewnią pompy ciepła, a elementy systemu zarządzania budynkami umożliwią optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Pojawią się też systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, sygnalizacja włamania czy napadu). Wokół budynków zaplanowano chodniki, zmiany w układzie drogowym i miejsca postojowe (22 przy dworcu Łaskarzew Przystanek i sześć w Garwolinie). Dodatkiem będą elementy małej architektury i zieleń.

Łączny koszt budowy obu obiektów wynosi 4,9 mln zł. Wykonawcą, w formule projektu i buduj, jest spółka SKB.

Przeczytaj także: Port Gdynia: nowa obrotnica pozwoli obsługiwać większe statki

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia