Gdyński port realizuje inwestycje zwiększające możliwości przeładunkowe. Należą do nich rozbudowa obrotnicy, przeniesienie suchego doku czy pogłębianie toru obejściowego, a także modernizacja infrastruktury drogowej i kolejowej. Łączna wartość tych przedsięwzięć przekracza 4 mld zł.
Port Gdynia. Fot. Kalim/Adobe Stock
- Obrotnicę rozbudowano do średnicy 400 m
- Docelowo będzie miała 480 m
- Suchy dok PGZ Stoczni Wojennej zostanie przeniesiony
Rozbudowa obrotnicy i pogłębianie
Rozbudowę obrotnicy nr 2 realizowano w ramach projektu „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – Etap I i III”, a inwestorem był Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG). W I etapie przebudowano obrotnicę nr 2 w rejonie Basenu IX do średnicy 400 m. Wykonano roboty czerpalne do głębokości -13,5 m w rejonie tego obiektu oraz na obszarze rozbiórki Pirsu Gościnnego na długości około 240 m. Dalsze plany to przeprowadzenie takich prac do rzędnej -16 m i rozbudowanie obrotnicy do średnicy 480 m. Będzie to możliwe po przeniesieniu suchego doku PGZ Stoczni Wojennej znajdującego się przy pirsie nr 2.
W II etapie tego projektu inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a zadanie dotyczy pogłębienia toru podejściowego do portu, poza falochronami. Głębokość wynosić będzie docelowo -17,00 m, a jego parametry będą przystosowane do obsługi statków o szerokości 58 m.
Przeniesienie doku
ZMPG podpisał już porozumienie w sprawie relokacji doku pływającego na terenie PGZ Stoczni Wojennej. Inwestycja pozwoli odtworzyć zdolności produkcyjne i funkcjonalność obiektu w nowej lokalizacji, a jednocześnie umożliwi rozbudowę obrotnicy.
Nowa obrotnica to kolejny milowy krok w najnowszej historii naszego portu. Inwestycja ta umożliwi zawijanie do gdyńskiego portu większych statków o długości 400 m obsługujących bezpośrednie połączenia oceaniczne z Dalekim Wschodem i innymi kontynentami. Lokalizacja przy nabrzeżu Slipowym stoczniowego suchego doku to kolejna portowa inwestycja, dzięki której tworzymy optymalne warunki rozwoju dla kontrahentów. Korzyści są obopólne, a sama stocznia zyska zupełnie nowe możliwości prowadzenia biznesu – powiedział Jacek Sadaj, prezes ZMPG.
W porcie trwa budowa wnęki dokowej i przebudowa odcinków Nabrzeża Południowego II oraz Nabrzeża Zachodniego I. To miejsce przyszłej lokalizacji doku. Dojdzie też do prac przy pirsie nr 2, w tym rozbiórki jego głowicy i zabezpieczenia czoła skróconego. Roboty mają być wykonane w ciągu 18 miesięcy.
Większe jednostki już w porcie
Projekty „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia” oraz „Przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia” obejmują budowę terminalu promowego i przebudowę infrastruktury kolejowej. W czerwcu zakończono przebudowę północnej ostrogi pilotowej w Porcie Gdynia: poszerzono wejście pilotowe z szerokości około 102 m, do 140 m i uzyskano głębokość techniczną 16 m. Inwestycja umożliwiła zawijanie do portu większych statków, a także poprawiła warunki nawigacyjne w kanale portowym i stan bezpieczeństwa budowli hydrotechnicznych.
Większe jednostki już wpływają do gdyńskiego portu. W sierpniu zacumował tu kontenerowiec Hella, największy pod względem pojemności statek pod banderą portugalską. Statek zabrał ładunek o wielkości 1400 TEU do portów Ameryki Północnej.
Przeczytaj także: W Porcie Gdynia rosną place pod kontenery. Oddano już 3 ha z 18
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.