Przedsięwzięcie realizowane jest w systemie „projektuj i buduj”. W jego efekcie powstanie obiekt, w którym odbywać się będzie obsługa taboru kolejowego z terenu woj. małopolskiego. Ponadto, wykonywane tu mają być naprawy bieżące i awaryjne taboru oraz przeglądy okresowe w zakresie poziomów utrzymania P1, P2 i P3, a także całoroczne mycie i czyszczenie taboru w myjni z obiegiem zamkniętym.

Obiekt zajmie 3,38 ha i składać się będzie z jednokondygnacyjnej części warsztatowej (hala napraw, myjnia, magazyn) oraz dwukondygnacyjnej biurowo-socjalnej (na parterze zaplecze socjalne oraz sanitarne, nastawnia, dyspozytornia, pomieszczenia dla serwisantów, warsztaty, natomiast na piętrze pomieszczenia dla drużyn konduktorskich oraz pracowników administracyjnych).

Wśród korzyści budowy zaplecza wymienia się: mniejszą awaryjność taboru, zaoszczędzenie czasu potrzebnego na podstawienie składów do miejsca wykonywania przeglądu, wyeliminowanie ryzyka oczekiwania na wjazd na tory serwisowe zewnętrznych operatorów, możliwość inwestowania w nowe składy oraz nowe miejsca pracy.

Wartość inwestycji to ponad 92 mln zł; dofinansowanie pokryje blisko 64 mln zł. Zaplecze Kolei Małopolskich ma być gotowe w drugiej połowie 2022 r.

Przeczytaj także: Modernizacja linii średnicowej w Krakowie. Co na budowie?