• Przeprowadzono testy drona YetiAir zbierającego dane o stężeniach pyłów PM10 i PM2.5
  • Do końca roku do gdańskiego portu trafi urządzenie monitorujące jakość wody
  • Prezentację funkcjonalnego systemu monitoringu zaplanowano na czerwiec 2022 r.

Jakość powietrza i wody

Nad urządzeniem pracuje konsorcjum Coral, w skład którego wchodzą firmy SeaData z Gdyni oraz BGEO z Hiszpanii i Water Robotics z Francji. Na terenie portu już przeprowadzono testy bezzałogowego statku powietrznego YetiAir, który zbiera dane o stężeniach pyłów PM10 i PM2.5.

Wkrótce port będzie miał możliwość podobnego monitorowania jakości wody. Współpraca pomiędzy firmą SeaData a Zarządem Morskiego Portu Gdańsk rozpoczęła się pod koniec 2017 r. podczas programu akceleracyjnego dla startupów Space3ac. ZMPG brał w nim udział jako tzw. duży przedsiębiorca, który przedstawił listę problemów do rozwiązania dla startupów. SeaData zobowiązała się do dostarczenia systemu monitoringu jakości powietrza dla portu – komentuje Agnieszka Roszkowska, specjalistka ds. ochrony środowiska w ZMPG.


Testy systemu monitoringu środowiska

Port liczy na sukces także w projekcie związanym z monitoringiem jakości wody z powietrza. ZMPG uczestniczy w projekcie CORAL, jako tzw. demonstration site, czyli miejsce gdzie konsorcjum będzie testować i demonstrować działanie systemu monitoringu środowiska. Konsorcjum trzech firm tworzy kompleksową platformę składającą się z interaktywnej bazy danych, systemu monitoringu środowiska i aplikacji do zarządzania ruchem statków w porcie oraz marinie.

W ramach projektu Coral do końca 2021 r. planowane jest stworzenie i dostarczenie do Portu Gdańsk drona wodnego, zbudowanego przez firmę Water Robotics, który posłuży do regularnego monitoringu jakości wody i pomiarów batymetrycznych wraz z systemem do analizy zebranych danych. Urządzenie to będzie mierzyć właściwości wody w akwenach portowych, w tym obecność zanieczyszczeń. W porcie zainstalowana zostanie również stacjonarna bojka wyposażona w czujniki, które będą stale mierzyć najważniejsze – w odniesieniu do monitoringu środowiska – parametry wody – tłumaczy dr Marta Wenta z firmy SeaData z Gdyni.

W czerwcu 2022 r. system ma być funkcjonalny

Dane z drona i bojki będą przesyłane online do systemu, w którym zostaną zwizualizowane i udostępnione do analizy w formie map, wykresów raportów. W I połowie 2022 r. w gdańskim porcie zaplanowano też testy drona wyposażonego w czujniki jakości powietrza. Na tej podstawie zostanie opracowana mapa jakości powietrza w porcie. Urządzenie ma też wykryć potencjalne źródła pyłów PM10 i PM2.5. Te dane także będą dostępne online. Zakończenie przedsięwzięcia z prezentacją wyników i w pełni funkcjonalnego systemu ma się odbyć w czerwcu 2022 r.

Projekt CORAL jest realizowany w ramach programu GALATEA, Blue Growth Accelerator, którego operatorem w Polsce jest Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską z funduszy programu Horyzont 2020.

Przeczytaj także: W Krośnie otwarto nowoczesną instalację przetwarzania odpadów