• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wkrótce otwarcie pierwszego nowego peronu na stacji Warszawa Zachodnia

Opublikowano: 17-12-2021 Źródło: PKP PLK

W ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) trwa przebudowa stacji Warszawa Zachodnia. 19 grudnia 2021 r. (niedziela) zostanie otwarty pierwszy nowy peron, do którego pasażerowie dojdą kładką.


Fot. Martyn Janduła/PKP PLK Fot. Martyn Janduła/PKP PLK

Pierwszy nowy peron (nr 6) zostanie udostępniony podróżnym 19 grudnia 2021 r. Nad nim będzie już zamontowane szerokie i wysokie zadaszenie. Obiekt będzie oświetlony, wyposażony w oznakowanie, ławki i dwie osłonięte poczekalnie. Każdego dnia zatrzyma się tu ponad 80 pociągów dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych. Dojście, przy aktualnym zaawansowaniu inwestycji, zapewni kładka.

Otwarcie peronu łączy się z udostępnieniem przeprawy nad torami o długości około 200 m. Zamontowano ją na odcinku od ul. Tunelowej, a prowadzi łagodnym podejściem nad budowanymi peronami nr 7 i 8, do nowego i istniejącego nr 5. A w jego pobliżu wciąż otwarte jest przejście podziemne w stronę Al. Jerozolimskich.

Na peronie linii obwodowej ponownie pojawią się pociągi, a sam obiekt zmienił numer z 8 na 9. Między nim a stacją wykonano odpowiednie oznakowanie. Udostępniono też odcinek nowego przejścia podziemnego.

Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Na stacji Warszawa Zachodnia najbardziej zaawansowane prace to budowa peronów 7 i 8, przejścia podziemnego oraz tunelu tramwajowego. Ułożono też nowe tory i rozwieszono sieć trakcyjną. Część robót przy zadaszeniu hali peronowej dobiega końca. Obiekt na wysokości 11 m przykryje osiem peronów. Powstaje lokalne centrum sterowania (LCS) służące do prowadzenia ruchu kolejowego – trwają układanie instalacji oraz prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz obiektu.

Jak informują PKP PLK, w kolejnej fazie prac, ze względu na bezpieczeństwo i szeroki zakres robót, stacja nie może zapewnić pełnej wygodnej obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Takie warunki zapewniają pozostałe warszawskie stacje: Warszawa Gdańska, Warszawa Centralna, Warszawa Śródmieście, Warszawa Stadion i Warszawa Wschodnia.

Przez stację Warszawa Zachodnia każdej doby przejeżdża ponad 700 pociągów dalekobieżnych regionalnych i aglomeracyjnych. Ruch w trakcie przebudowy został utrzymany.

Projekt „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia–Warszawa Zachodnia” kosztuje około 2 mld zł netto. Przedsięwzięcie ubiega się o współfinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023 r.

Przeczytaj także: Znamy lokalizację Portu Lotniczego Solidarność

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia