• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

System antykradzieżowy sieci trakcyjnej. Złodziejom będzie trudniej

Opublikowano: 05-01-2022 Źródło: PKP PLK

Kradzieże sieci trakcyjnej powodują problemy na liniach kolejowych, prowadzą do długich postojów pociągów, strat finansowych i zagrożenia bezpieczeństwa ruchu. Do eliminacji takich zjawisk ma doprowadzić testowany w Żmigrodzie system antykradzieżowy. To projekt PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej.


Fot. Instytut Kolejnictwa Fot. Instytut Kolejnictwa

Celem testowanego na kolejowym poligonie w Żmigrodzie systemu jest ochrona zelektryfikowanych linii kolejowych, ograniczenie strat materialnych i zmian w ruchu pociągów. Urządzenie wyposażone w zestaw czujników powinno sprawnie i szybko sygnalizować przygotowania do kradzieży lub uszkodzenie sieci trakcyjnej.

Zestawy detektorów umieszcza się na słupach trakcyjnych. Mają rozpoznawać działania osób nieuprawnionych przy sieci trakcyjnej i przekazywać informacje pracownikom kolei. Czujniki analizują różnego rodzaju sygnały, w tym zmiany napięcia, drgania przewodów i naciągu sieci trakcyjnej. Wykrywają też przez całą dobę ruch pojazdów i osób w pobliżu linii. Są zasilane z paneli fotowoltaicznych.

Ważnym elementem antykradzieżowego systemu jest bieżące przekazywanie informacji, które ma umożliwić szybką reakcję służb technicznych. Dodatkowo rozwiązanie powinno uniemożliwić składom wjazd w uszkodzoną sieć trakcyjną i eliminować zagrożenie porażeniem prądem.

Fot. Instytut Kolejnictwa Fot. Instytut Kolejnictwa

Testy systemu zakończą się w III kwartale 2022 r. Efekty prac badawczo-rozwojowych będą przeanalizowane, a na podstawie uzyskanych wyników zostaną podjęte decyzje o ewentualnym wdrożeniu innowacyjnego rozwiązania na sieci kolejowej. Projekt „Opracowanie i wdrożenie elementów systemu antykradzieżowego sieci jezdnej w transporcie szynowym” realizuje konsorcjum, którego liderem jest Instytut Kolejnictwa.

PKP PLK i NCBR w ramach wspólnego przedsięwzięcia BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej na rozwój innowacji na kolei do 2033 r. przeznaczą łącznie 100 mln zł. Celem działań jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności transportu kolejowego. 10 projektów już jest realizowanych. Poza systemem antykradzieżowym to m.in. opracowanie oraz wdrożenie systemu pomiaru temperatury szyn kolejowych, opracowanie systemu zarządzania oświetleniem, rozwiązania umożliwiające zastosowanie paneli fotowoltaicznych na ekranach akustycznych.

W ogłoszonym II konkursie PKP PLK i NCBR poszukują nowych możliwości rozwoju innowacji w branży kolejowej w obszarach: bezpieczeństwo ruchu kolejowego, efektywność energetyczna, ekologia i usprawnienie procesu diagnostyki infrastruktury.

Przeczytaj także: Krajowy Program Kolejowy dociera do finiszu. Wydano miliardy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!