Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni podpisał umowę z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN na wykonywanie monitoringu i modelowania matematycznego procesów hydro i litodynamicznych wokół Półwyspu Helskiego.
Fot. ilustr. andrej pol/Adobe Stock
W myśl umowy instytut będzie prowadził pomiary falowania, prądów, poziomów wody oraz przebudowy dna i brzegu morskiego w wybranych reprezentatywnych obszarach Półwyspu Helskiego.
Dzięki tym działaniom będzie można określić, zarówno w sposób jakościowy, jak i ilościowy, stopień zagrożenia półwyspu erozją brzegu oraz powodzią od strony wód morskich. Na podstawie pomiarów i monitoringu zostanie opracowana nowa strategia ochrony brzegów w obliczu obserwowanych zmian klimatu i narastającej antropopresji.
Jak informuje Urząd Morski w Gdyni, realizacja postanowień umowy pozwoli zainicjować tzw. ochronę brzegów 2.0, czyli zarządzania strefą brzegową przy uwzględnieniu potrzeb środowiska naturalnego, wyzwań klimatycznych, zagrożeń erozyjnych i powodziowych przy pomocy nowoczesnych metod pomiarowych, modelowania matematycznego i nowych technologii w budownictwie.
Uzyskiwane dane pomiarowe, a także uzyskiwane wyniki modelowania numerycznego będą publiczne – zostaną udostępnione w trybie on-line.
Przeczytaj także: Port lotniczy CPK: przetarg na roboty budowlane
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.