SBŁ zapewni CPK zaplecze badawczo-rozwojowe, a współpraca ma dać impuls do tworzenia nowatorskich rozwiązań. Możliwości badawcze mają być wykorzystane do prac nad m.in. nowoczesnymi materiałami budowlanymi czy konstrukcyjnymi, inteligentną infrastrukturą logistyczną, a także systemami zarządzania informacją o zagrożeniach w transporcie lądowym i powietrznym.

Dzięki współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz uzyskujemy dostęp do wiedzy i zasobów najlepszych instytutów naukowych w Polsce – powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Instytuty Łukasiewicza mają potencjał realizowania multidyscyplinarnych projektów w obszarach transportu, logistyki, lotnictwa, automatyzacji i nowych materiałów w partnerstwie z przedsiębiorstwami dużej skali. Chcemy wykorzystać nasz know-how, pełniąc funkcję zaplecza B+R dla CPK. Już dziś w naszym portfelu znajduje się kilkadziesiąt projektów, które mają potencjał wdrożeniowy, a to dopiero początek możliwości Łukasiewicza, za którym stoi grupa ponad 4500 naukowców i inżynierów – podkreślił Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Realizowane wspólnie przedsięwzięcia mają być częściowo współfinansowane ze środków unijnych w ramach programu Horyzont Europa. W zabiegach o ich uzyskanie ma pomóc Centrum Foresightu i Współpracy Międzynarodowej, powołana w 2021 r. jednostka przy Łukasiewiczu, której zadaniem jest wspieranie nauki krajowej poprzez zaangażowanie jej w europejskich projektach badawczych.

Spółka przypomina, że z raportu firmy analitycznej Kearney, docelowo do 2040 r. inwestycje związane z CPK wygenerują łącznie około 290 tys. nowych miejsc pracy, 780 mld zł wartości dodanej (opisuje przyrost wartości dóbr w danym okresie) i prawie bilion złotych wzrostu produkcji.

Przeczytaj także: Spółka CPK poszukuje firm świadczących usługi inżyniera kontraktu