Ogłoszono przetarg na przebudowę i nowe zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Jedna z najważniejszych inwestycji miejskich jest przygotowywana od kilku lat, jednak realizację odłożono ze względu na rozbudowę mostu Piłsudskiego.
Bulwar Filadelfijski w Toruniu. Fot. DerHexer/wikimedia
- Prace miały ruszyć w 2017 r., ale inna inwestycja i pandemia spowodowały zwłokę
- Przebudowa bulwaru ma otrzymać dofinansowanie pokrywające 88% kosztów
- W ramach zadania powstaną piętrowy układ zieleni i miejsca rekreacji
Od konkursu do przebudowy
W 2014 r. ogłoszono dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego. Wygrała katowicka pracownia Riegler Riewe Architekci, która zajęła się przygotowaniem dokumentacji techniczno-budowlanej. Prace wymagały uzgodnień konserwatorskich, środowiskowych, drogowych i wodnych. Przebudowa miała rozpocząć się jeszcze w 2017 r., ale uznano, że ze względu na remont Mostu im. marsz. J. Piłsudskiego w bezpośrednim sąsiedztwie bulwaru dwie duże inwestycje zagrożą płynności ruchu. Dalsze opóźnienie wynikało z wybuchu pandemii koronawirusa i w efekcie spadku wpływów do budżetu miasta.
Podjęcie inwestycji umożliwiło uzyskanie promesy na pokrycie 88% kosztów – 30 mln zł z 34 mln zł – z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W ramach zadania przebudowa obejmie pas nabrzeża Wisły o długości 2 km pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony korytem Wisły, z drugiej linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego i murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń.
Widok na Bulwar Filadelfijski. Fot. Sławomir Kowalski/UM Toruń
Proste i funkcjonalne rozwiązania
Zwycięska koncepcja stawia na piętrowy układ zieleni z miejscami aktywności i rekreacji mieszkańców na szerokich trawnikach. W niewielkim stopniu ingeruje w dotychczasowy wygląd bulwaru. Przewidziano proste rozwiązania na przedłużeniu ulic starówki, jak schody z terasowymi zjazdami dla niepełnosprawnych, platformy widokowe, plac zabaw, siłownię zewnętrzną oraz zamknięte i otwarte pawilony dla gastronomii. Część obiektów powstaje w ramach odrębnego zadania.
Koncepcja zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego. Źródło: zespołu Riegler Riewe Architekci
13 miesięcy na przeprowadzenie robót
Postępowanie przetargowe wyłoni wykonawcę części drogowej, czyli przebudowy jezdni, ścieżek rowerowych, chodników i ciągów pieszych oraz wykonanie promenady wzdłuż Wisły. Dojdzie też do przebudowy sieci technicznych, wzmocnienia skarp oraz budowy schodów terenowych i trzech zejść do Wisły. Zostaną zamontowane cztery kamery monitoringu miejskiego i dwa punkty Wi-Fi. Wykonawca zajmie się też urządzeniem zieleni z nawodnieniem na wysokości ul. Św. Ducha. Czas na przeprowadzenie robót wynosi 13 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Zadanie będzie realizowane w ramach projektu „Przebudowa ulic i dróg rowerowych w celu zmniejszenia emisji spalin wokół starówki ujętej na liście UNESCO – zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu”.
Przeczytaj także: Pod koniec lipca skończy się rewitalizacja Parku Miejskiego w Toruniu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.