• Dworzec we Władysławowie wybudowano w latach 1928–1929
  • Po przebudowie ma zachować charakter pierwowzoru
  • Prace za 14,32 mln zł brutto zakończą się w połowie 2023 r.

Do tej pory dokonano niezbędnych rozbiórek na placu budowy i w pomieszczeniach wewnętrznych, trwają przygotowania do otwarcia dworca tymczasowego. Prace prowadzone w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 spółki PKP rozpoczęto jesienią 2021 r.

Połączenie dawnego stylu z nowoczesnością

Celem przedsięwzięcia jest przywrócenie budynkowi postawionemu w latach 1928–1929 historycznego charakteru i dostosowanie do współczesnych standardów. - Elewacja po renowacji zostanie pomalowana na jasnoszary kolor, poza gzymsami i obramowaniami okien i drzwi, które będą białe, tak jak odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa. Z utrzymaną w jasnych barwach kolorystyką elewacji kontrastować będzie czerwony dach wykonany z dachówki karpiówki – czytamy w komunikacie.


Od strony miasta zostanie umieszczony podświetlany napis „Dworzec Kolejowy”, a od peronów „Władysławowo”. Obiekt będzie iluminowanym, a na fasadach po obu stronach pojawią się zegary dworcowe nad wejściami do pomieszczeń dla pasażerów.

Duże zmiany we wnętrzu

Wnętrze zostanie znacząco przebudowane, ale, jak podkreślają PKP, z poszanowaniem historycznego charakteru budynku. Klasycystyczne elementy wystroju zostaną połączone z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jasną kolorystykę przewidziano dla poczekalni w holu, a biel drewnianych boazerii i kolumn oraz sufitu (z wkomponowanym liniowym oświetleniem) uzupełnią szare posadzka i ściany. Pojawią się ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Nie zabraknie klimatyzacji w przestrzeni dla podróżnych. W sąsiedztwie znajdą się kasy biletowe i toalety, a w części południowej dworca sezonowe kasy biletowe. W części północnej, centralnej zaplanowano lokale a wynajem.

Eliminacja barier architektonicznych zapewni komfort osobom z niepełnosprawnościami. Od strony miasta i peronów pochylnie ułatwią wjazd wózkom. Inne wyposażenie to tablice w alfabecie Braille’a, plany dotykowe dworca, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Energooszczędne rozwiązania

Budynek zostanie docieplony, straty ciepła ograniczy też termoizolacyjna stolarka. Standardowo dworzec będzie oświetlony lampami LED z automatyką sterującą, a system BMS (Building Management System) posłuży do zarządzania instalacjami i urządzeniami, ograniczając zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Ogrzewanie zapewnią pompy ciepła. Monitoring, kontrola dostępu, sygnalizacja włamania i napadu oraz instalacja przeciwpożarowa, podniosą poziom bezpieczeństwa.

Nowa zieleń i zbiornik retencyjny

W sąsiedztwie władysławowskiego dworca zaplanowano wiatę rowerową i dwa parkingi. Jeden (11 stanowisk dla aut) istnieje i zyska nową nawierzchnię, a drugi, w miejscu tymczasowych pawilonów, będzie miał 20 miejsc dla samochodów osobowych. Ażurowe płyty betonowe umożliwią wnikanie deszczówki w glebę i ochronią parking przed zalaniem podczas nawałnic. Pojawią się nowe drzewa i krzewy, a także tereny zielone. Pod częścią z nich będzie spory zbiornik retencyjny, gromadzący wody opadowe do użycia w toaletach i podlewania roślin.

Koszt przebudowy dworca wynosi 14,32 mln zł brutto, inwestycja ma dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestorem są PKP. Dokumentację projektową opracowało konsorcjum firm TPF i TBi Architekci, a wykonawcą jest spółka Kamaro z Gdańska. Przebudowa zakończy się w połowie 2023 r.

Przeczytaj także: Zbliża się rewitalizacja lotniskowej wieży ciśnień w Dęblinie